Fundator
1939-2012
Andrzej
Czernecki
Aktywność i filozofia działania Romana Czerneckiego stała się inspiracją dla jego syna, Andrzeja Czerneckiego - przedsiębiorcy, innowatora, posła na Sejm pierwszej i drugiej kadencji, filantropa i założyciel Fundacji EFC.
Z wykształcenia był fizykiem, jednak po upadku komunizmu stał się jednym z czołowych polskich biznesmenów - twórcą firmy HTL, która zrewolucjonizowała leczenie cukrzycy na świecie opracowując autorską technologię badania poziomu cukru we krwi. Technologię tę stworzył i opatentował sam Andrzej Czernecki.
Sukcesy w biznesie nie ograniczyły jednak jego poczucia misji społecznej. W latach dwutysięcznych stopniowo spieniężał swój majątek, by przekazać go na założoną przez siebie fundację, której patronem uczynił swojego ojca, Romana Czerneckiego.
W 2012 r. zmarł po długiej walce z rakiem. Przed śmiercią przekazał większość swojego majątku na działalność społeczną, co uczyniło go pierwszym biznesmenem w Polsce i jednym z pierwszych na świecie, który podjął taki krok.
Andrzej Czernecki położył strukturalne fundamenty pod działanie Fundacji EFC, dzięki którym funkcjonuje do dzisiaj.
Igor Czernecki
i Andrzej Czernecki Jr.
Obecnie misję Fundacji EFC kontynuują synowie Andrzeja Czerneckiego - Igor i Andrzej Jr. Pierwszy jest prezesem Fundacji, doktorem nauk społecznych
i wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim
i University College London. W swojej działalności akademickiej zajmuje się filozofią polityczną i filozofią edukacji. Drugi zasiada w Radzie Fundacji, jest finansistą i dba o płynność finansową organizacji.
Pod ich przewodnictwem Fundacja ewoluuje, dostosowując się do wyzwań współczesności. Wspiera rozwój sektora społecznego w Europie Środkowowschodniej. Stawia na partnerstwa, inwestując w inspirujących ludzi, oryginalne idee oraz nowatorskie społeczne rozwiązania mające na celu budowanie silnej demokratycznej wspólnoty.