EFC

Współpraca EFC z FRS

Fundacja EFC współpracuje z Fundacją Rodziny Staraków w zakresie programowym już trzy lata. Obie Fundacje to fundacje rodzinne, krzewiące wspólne im wartości i którym bliskie jest dbanie o przyszłość młodych Polaków. Dlatego fundacje współdziałają w zakresie dwóch programów - Programu Stypendialnego Horyzonty Fundacji EFC oraz Programu Grantowego Wena Fundacji FRS. Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, wymieniamy się dobrymi praktykami, służymy sobie wzajemnie radą i inspiracją. Pracując razem możemy jedynie pomnażać nasz kapitał w postaci wsparcia finansowego i merytorycznego dla uczniów i nauczycieli w całym kraju.

Więcej o Programie Stypendialnym Horyzonty tutaj.

Image

Program Wena skierowany do liceów plastycznych

Fundacja EFC jest partnerem programu grantowego Wena, realizowanego przez FRS. Program zapewnia wsparcie młodzieży, która wiąże swoją przyszłość ze sztuką oraz ich nauczycielom. Otwiera przed nimi nowe możliwości realizacji projektów edukacyjno-artystycznych, realizowanych ponad podstawę programową. Program ma motywować młodzież do samodzielnych działań twórczych, rozwijać jej pasje i pomysły, a także budować umiejętność krytycznego odbioru sztuki. Aplikować o grant może każde publiczne liceum plastyczne w Polsce, konkurs ma charakter otwarty.  Maksymalna wartość grantu wynosi 15 tysięcy złotych.

Więcej o programie Wena tutaj.

Image

FRS i EFC

2016 - Początek współpracy

Fundacja EFC i Fundacja Rodziny Staraków łączą siły, aby objąć stypendialną pomocą jak największą liczbę uczniów liceów i techników. Gra idzie o wielką stawkę, bo o dobro i szczęście dzieci, które mają utrudniony dostęp do edukacji i warunków umożliwiających zrównoważony rozwój intelektualny i duchowy. Dwie bliskie sobie wizje filantropii spotykają się więc po to, by działać skuteczniej. A działać znaczy - w trzecim sektorze - czynić więcej dobra w mądry i godny naśladowania sposób.

Do 2016 roku EFC ufundowała 511 stypendiów. Począwszy od roku szkolnego 2015/16, Fundacja Rodziny Staraków finansuje 40 dodatkowych stypendiów rocznie. 

25.11.2016 - Andrzejki EFC

25 listopada 2016 roku w siedzibie Fundacji EFC odbyły się Andrzejki, spotkanie upamiętniające Fundatora EFC.

Część oficjalną spotkania otworzył Igor Czernecki. Marek Michalewski – superwizor w programie Horyzonty –  opowiedział o fundatorze i patronie, a także o początkach działalności EFC. Następnie Amudena Rutkowska, antropolog kultury, przybliżyła nam genezę andrzejkowych obchodów w Polsce oraz ich tradycje. 

Podczas części oficjalnej wręczono statuetkę przedstawicielowi Fundacji Rodziny Staraków, Piotrowi Woźniakowi-Starakowi, za rok owocnej współpracy przy wspieraniu stypendystów Horyzontów. Uroczystość  zakończyła się występem muzycznym na pianinie stypendysty FRS, Kevina Wawrzyna.

07.07. 2017 - rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty

7 lipca w Fundacji podpisaliśmy umowy z nowo przyjętymi stypendystami z Warszawy. Nie mogliśmy być bardziej dumni. Fundacja Rodziny Staraków zwiększyła liczbę swoich Stypendystów z 40 aż do 80 uczniów, czyli ⅓ sumy stypendystów programu Horyzonty.

25.07.2017 - Wakacje z EFC

11 lipcowych dni na Półwyspie Helskim w Jastarni i mocny, wakacyjny program, a w nim: windsurfing, jazda na deskorolce, wycieczki rowerowe, capoeira, treningi biegowe, zawody szachowe, występy artystyczne z akompaniamentem muzycznym, ogniska na plaży, warsztaty z przedstawicielami Greenpeace i Amnesty International,  wycieczki do Polpharmy i Muzeum II wojny światowej w Gdańsku, a na deser sympozjum o ochronie konstytucyjności prawa i ruchach migracyjnych w Europie oraz uroczysta Mistrzowska Kolacja. Uf.

Dzięki uprzejmości Fundacji Rodziny Staraków, wakacje z EFC odwiedziły reżyserka Maria Sadowska i aktorka Magdalena Boczarska. Obie panie tworzyły film “Sztuka Kochania - Historia Michaliny Wisłockiej”. Była z nami także aktorka Anita Jancia-Prokopowicz. Panie poprowadziły warsztaty filmowe, aktorskie i wokalne dla naszych stypendystów. Młodzi twórcy uczyli się sztuki filmowej pod czujnym okiem profesjonalistów. Po kilku dniach wytężonej pracy młodzież podzieliła się na grupy i przygotowała własne, bardzo poruszające filmy na wylosowany przez siebie temat. Wraz z twórcami prowadzącymi warsztaty stypendystów odwiedzili przedstawiciele Fundacji Rodziny Staraków - Piotr Woźniak-Starak wraz z małżonką, Agnieszką Woźniak-Starak. Para zaprosiła stypendystów na spotkanie, na którym opowiedzieli o sobie i swojej pracy, a także poznali bliżej naszych podopiecznych.

15.12.2017- Podsumowanie współpracy

Dzięki wsparciu naszego strategicznego partnera, Fundacji Rodziny Staraków, w minionym roku szkolnym po raz kolejny mogliśmy przyjąć do programu Horyzonty 40 dodatkowych kandydatów. Udało nam się również poszerzyć edukację stypendialną o warsztaty z wybitnymi przedstawicielami nauki oraz teatru i filmu. Korzystając z rad i bogatych doświadczeń FRS, pracujemy nad nowymi projektami edukacyjnymi.

29.05.2018 - Impreza Maturzystów

29 maja w warszawskim Domu Zabawy i Kultury odbyła się Impreza Maturzystów - podsumowanie trzyletniej przygody z EFC. Tradycyjnie spotkanie krótkimi mowami otworzyli: przewodniczący rady fundacji Igor Czernecki oraz prezes Emilia Gromadowska. Chwilę później członkowie stowarzyszenia Alumni EFC poprowadzili konkursy dla uczestników imprezy. Na spotkaniu pojawił się także przedstawiciel Fundacji Rodziny Staraków - Patryk Starak. Następnie DJ rozpoczął imprezę, która trwała do białego rana!

15.02.2018 -  Rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty

Fundacja EFC we współpracy z Fundacją Rodziny Staraków ruszyła z kolejną, ósmą już, rekrutacją do Programu Stypendialnego Horyzonty. Na rok szkolny 2018/2019 przyjęliśmy 272 Stypendystów, z czego 120 finansuje Fundacja FRS.

5.10.2017- Edukacja Inspiracja - nowy program dla nauczycieli

Fundacja EFC uruchomiła pierwszą edycję programu grantowego „Edukacja Inspiracja”. Rozwinęliśmy naszą działalność – tym razem chcemy docenić wyróżniających się nauczycieli z małych miejscowości i wesprzeć ich w rozwoju zawodowym. Do współpracy zaprosiliśmy Fundację Szkoła z Klasą, która ma bogate i unikalne doświadczenie w realizacji projektów adresowanych do nauczycieli. Wybrani nauczyciele otrzymali granty na realizację z uczniami różnorodnych projektów edukacyjnych.  

Nie byłoby naszego programu, gdyby nie stypendyści i alumni Horyzontów. To młodzi ludzie wskazali nam nauczycieli, którzy odegrali w ich życiu rolę mentora, rozbudzili w nich zainteresowania i zachęcili do działania. Sukces stworzenia nowego programu w Fundacji EFC zawdzięczamy Fundacji FRS i naszej ścisłej współpracy rozwojowej i finansowej.

20.07.2018 - Wycieczka do Polpharma Biologics

Podczas Wakacji z EFC stypendyści, którzy pasjonują się biologią i chemią mogli dzięki Fundacji FRS zobaczyć, w jaki sposób te przedmioty znajdują zastosowanie w praktyce. Dzięki uprzejmości Fundacji Rodziny Staraków odwiedzili centrum biotechnologiczne Polpharma Biologics. Jest to największy i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Stypendyści zobaczyli, jak wygląda praca działu analitycznego i produkcyjnego oraz laboratorium. O tym, jak Polpharma Biologics pracuje nad rozwojem leków biologicznych, opowiadali Adriana Kędzierska-Mencfeld, dyrektorka Oddziału Biotechnologii, oraz Tomasz Sitar, ekspert ds. Rozwoju Linii Komórkowych. Spotkanie było bardzo inspirujące. Być może w przyszłości zaowocuje karierą naszego stypendysty w jednym z oddziałów Polpharmy.

27.08.2018 - Integracja pierwszego rocznika stypendystów EFC

27 sierpnia 81 osób z 17 miast z całej Polski, które zaczęły przygodę jako stypendyści i stypendystki w EFC, pojechało do Gdańska na wyjazd integracyjny. Przez dwa dni młodzież brała udział w wielu aktywnościach zespołowych i atrakcjach integrujących. Uczestnicy błyskawicznie się zintegrowali, na co wpływ miały: wspólne śpiewanie przy ognisku, gra miejska połączona ze zwiedzaniem Gdańska, wizyta w Centrum Solidarności oraz wspólne oglądanie zachodu słońca. Nowych Stypendystów odwiedziła także członkini zarządu Fundacji Rodziny Staraków - Wiesława Giedrojć. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie absolwentom i całemu zespołowi EFC. To był wymarzony początek trzyletniej przygody z Fundacją!

10.10.2018 - Spotkanie Zespołu EFC w Mierkach

W dniach 7-10 października Koordynatorzy programu Horyzonty (dawniej MoN) oraz pracownicy biura Fundacji EFC wzięli udział w zjeździe integracyjnym w Hotel Kormoran Mierki. Spotkanie miało na celu omówienie zagadnień, dotyczących merytorycznego działania programu
w związku z reformą edukacji i wydłużeniem trwania Stypendium EFC o rok. Gośćmi i partnerami podczas zjazdu były Fundacja Szkoła z Klasą, Fundacja Centrum im. Bronisława Geremka, Forum Dialogu, MamPrawoWiedziec.pl, Fundacja Rodziny Staraków oraz STOCZNIA, której przedstawicielki przeprowadziły warsztaty dla uczestników, mające na celu wspólne zdefiniowanie zakresu potrzeb i zmian programowych. Mamy nadzieję, że wynikiem tego i kolejnych spotkań z partnerami będzie wzbogacenie i ulepszenie oferty Fundacji EFC dla przyszłych i obecnych Stypendystów. Współpraca z Fundacją Rodziny Staraków, która wraz z nami finansuje stypendia, stanowi istotną część tego procesu.