Jak wybrać liceum lub technikum?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szkoły średniej?

Wybór szkoły ponadpodstawowej to jeden z pierwszych kroków w kierunku dorosłości, który nastolatkom sprawia zwykle wiele trudności. To zupełnie naturalne, że kończąc szkołę podstawową, nie jesteś jeszcze w stanie dokładnie określić, czym chciałabyś / chciałbyś zawodowo zajmować się w przyszłości ani nie masz pewności, jak wybrać szkołę średnią, by  decyzji tej nie żałować. Warto  wnikliwiej przyjrzeć się sobie, następnie ofercie edukacyjnej, przedyskutować temat wyboru liceum czy technikum z osobą bardziej doświadczoną i dopiero podjąć tę niełatwą decyzję.

Wybór szkoły średniej – liceum czy technikum?

Wybór typu szkoły ponadpodstawowej to pierwszy dylemat, któremu należy poświęcić chwilę uwagi. Liceum będzie dla Ciebie dobrą opcją, jeśli już zdecydowałeś, że chcesz po szkole średniej powędrować jeszcze na studia. Nie brakuje Ci zapału do nauki i wiesz, że kilka lat edukacji nie będzie dla Ciebie problemem. Liceum ogólnokształcące warto wybrać także w sytuacji, gdy dotąd nie odkryłeś w sobie pasji czy uzdolnień w konkretnej dziedzinie albo czujesz, że interesuje Cię wiele różnych dyscyplin - od informatyki, przez nauki humanistyczne, po przedmioty artystyczne. Wybór liceum da Ci wówczas dodatkowy czas, by lepiej poznać swoje zdolności, oczekiwania i marzenia. Technikum zaś sprawdzi się, jeśli masz sprecyzowane zainteresowania i uzdolnienia.

Jakie liceum wybrać i czym kierować się przy wyborze konkretnej placówki?

Szkoły średnie coraz częściej oferują uczniom klasy profilowane, które w rozszerzonym zakresie kształcą w wybranym kierunku. Wybierając szkołę, warto zwrócić uwagę na profile liceum, zwłaszcza jeśli potrafisz już ocenić, z jakich przedmiotów chciałbyś zdawać rozszerzoną maturę. Szkoły różnią się między sobą również poziomem kształcenia, renomą, ofertą dodatkowych zajęć, infrastrukturą itp. Dlatego dobrze jest zdobyć o liceum, które Cię zainteresuje możliwie dużo informacji, pojawić się na drzwiach otwartych, odwiedzić stronę szkoły. Pomocny może być też ranking liceów pozycjonujący szkoły wg. wyników egzaminu maturalnego. Pamiętaj również, by nie ograniczać swojego wyboru jedynie do miejsca, w którym mieszkasz. Jeśli Twoja wymarzona szkoła znajduje się w innym mieście, możesz skorzystać ze stypendium dla licealistów i uczniów technikum: Program Stypendialny Horyzonty.

Wybór liceum powinien być Twoją decyzją, ale nie rezygnuj z pomocy innych

Chociaż to Ty samodzielnie powinieneś / powinnaś zdecydować, jaką szkołę średnią wybrać, skorzystaj z porad i wiedzy osób dorosłych, które dysponują na pewno tą wiedzą, której brak Ty możesz odczuwać. Jeśli jesteś zdezorientowana / zdezorientowany, pytaj rodziców, starsze rodzeństwo czy nauczycielki, nauczycieli o nurtujące Cię kwestie. Warto także porozmawiać z bliskimi osobami o Twoich mocnych i słabych stronach, korzyściach nauki w danym typie szkoły średniej czy o praktycznych aspektach wykonywania jakiejś profesji. Fachową pomocą przy wyborze szkoły ponadpodstawowej może także służyć Twój wychowawca / Twója wychowawczyni, pedagożka / pedagog szkolny oraz doradca zawodowy / doradczyni zawodowa.