EFC
26.10.2018

Gala wręczenia nagrody im. Sendlerowej

Z wielką przyjemnością informujemy, że tegorocznym laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" został pan Mirosław Skrzypczyk. Pan Mirosław jest nauczycielem języka polskiego w Zespole Szkół w Szczekocinach, którego patronem jest profesor Roman Czernecki. Laureat jest także członkiem Komisji Ekspertów jednego z programów Fundacji EFC - Edukacja Inspiracja.

Mirosław Skrzypczyk od kilkunastu lat zajmuje się przywracaniem pamięci o Żydach lelowskich i szczekocińskich, organizując Szczekociński Festiwal Kultury Żydowskiej "Jahad-Razem" oraz Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - XVII Święto Ciulimu- Czulentu.
Jest autorem i redaktorem publikacji m.in.: "Żydzi lelowscy - obecność i ślady", "Żydzi szczekocińscy - osoby, miejsca, pamięć", "Szczekociny w opowieściach mieszkańców", "Wieża Dawida - chasydzi lelowscy".

Pan Mirosław przez swoją działalność edukuje młodzież i zaraża ich pasją do historii lokalnej Szczekocin i Lelowa. Jak mówi: "najbardziej jestem dumny z tego, że moi uczniowie kontynuują podjęte przeze mnie działania i tworzą własne projekty dotyczące dialogu międzykulturowego."
Bardzo się cieszymy, że mamy okazję współpracować z tak ciekawym człowiekiem jak Pan Mirosław Skrzypczyk. Jego działania na rzecz pamięci polskich Żydów zasługują na najwyższe uznanie. Gratulujemy!