Nagroda Romana Czerneckiego - laureaci

Nagroda Romana Czerneckiego

29 listopada w siedzibie Fundacji EFC w Warszawie odbyła się uroczysta gala uhonorowania laureatów I edycji Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego. Misją organizowanego przez Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czerneckiego EFC konkursu jest wzmocnienie debaty nad polską edukacją poprzez promocję tekstów łączących naukową doskonałość z praktyczną wagą podejmowanych problemów.

Dziennikarka Pani Justyna Suchecka została nagrodzona w kategorii artykuł publicystyczny za tekst „Kto ty jesteś? Obywatel cyfrowego świata” opublikowany na łamach „ Gazety Wyborczej” w kwietniu ubiegłego roku. Z kolei w kategorii artykuł naukowy kapituła przyznała dwie równorzędne nagrody. Zdobyli je: dr Sylwia Bedyńska, dr hab. Izabela Krejtz i prof. dr hab. Grzegorz Sędek za tekst opublikowany na łamach czasopisma „Frontiers in Psychology” oraz dr Anna Baczko-Dombi za artykuł „Ucieczka od matematyki. Rekonstrukcja procesu w kontekście społecznego wizerunku przedmiotu”. Dodatkowo, doceniając gotowość różnych środowisk publicystycznych do podjęcia dyskusji o edukacji, kapituła przyznała nagrodę specjalną autorom międzyredakcyjnego projektu „Spięcie”. Nowa Konfederacja, Klub Jagielloński, Kontakt, Kultura Liberalna i Krytyka Polityczna - tych pięć redakcji, angażując w projekt swoich autorów, odpowiedziało na pytanie, „jakiej szkoły chcemy dla naszych dzieci”. Do konkursu zgłoszono łącznie 210 prac - 171 artykułów naukowych i 39 publicystycznych. - Jesteśmy mile zaskoczeni dużą liczbą artykułów zgłoszonych do konkursu. Chcielibyśmy budować trwałe więzi między naukowcami i praktykami, eksponując rzetelne analizy naukowe, które jednocześnie mogą mieć wpływ na pracę nauczycieli - mówi przewodniczący kapituły nagrody prof. Michał Federowicz. Igor Czernecki, wnuk Romana Czerneckiego i przewodniczący rady fundacji: - W obecnej sytuacji podziałów społecznych i zmian związanych z reformą edukacji bardzo ważne są inicjatywy, które pobudzają dialog oraz owocną wymianę poglądów środowiska nauczycielskiego i naukowego na każdym szczeblu edukacji w Polsce. Wszystkim Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.