29.03.2018

Roman Czernecki patronem Zespołu Szkół w Szczekocinach

Z wielką radością i dumą informujemy, że w dniu 29 marca 2018 roku Rada Powiatu Zawierciańskiego podjęła uchwałę o nadaniu Zespołowi Szkół w Szczekocinach imienia Romana Czerneckiego. Roman Czernecki odegrał istotną rolę w rozwoju edukacji na terenie ziemi szczekocińskiej. W trakcie okupacji zorganizował tajne nauczanie, które swoim zasięgiem obejmowało powiaty: włoszczowski, olkuski i jędrzejowski, i którego główny ośrodek mieścił się w Słupi Jędrzejowskiej. Po wojnie swoją działalność edukacyjną kontynuował w Szczekocinach, gdzie w dawnym pałacu Dembińskich założył Zakłady Naukowe, obejmujące gimnazjum i liceum, a następnie Liceum Pedagogiczne, którego absolwenci uczyli w szkołach na terenie całej Polski.

Jako pierwszy dyrektor tej nowopowstałej placówki Czernecki chciał stworzyć szkołę demokratyczną o wysokich aspiracjach i jednocześnie szkołę samowystarczalną, prowadzącą prężnie działające przedsiębiorstwo rolne, z którego dochody przeznaczano na utrzymanie placówki i internatu. Wyjątkowe zaangażowanie wybitnego pedagoga i organizatora pozostało w pamięci szerokiego grona absolwentów szkoły średniej w Szczekocinach.

My, zespół Fundacji EFC, której patronuje profesor Roman Czernecki, mamy wielką nadzieję wspierać Zespół Szkół w Szczekocinach i wspólnie wyznaczać ambitne cele edukacyjne.