Integracja Horyzontów 2023

Na cztery dni, w terminie 26-29 sierpnia, do Warszawy zjechali stypendyści i stypendystki, którzy w roku szkolnym 2023/2024 dołączyli do Programu Stypendialnego Horyzonty. Rozpoczęli swoją przygodę z nauką w najlepszych liceach i technikach w dużych miastach w Polsce.

To była wyjątkowa okazja do nawiązania pierwszych przyjaźni i wspólnego rozpoczęcia nowego etapu życia i edukacji. Od września ci młodzi ludzie rozpoczną naukę w nowych szkołach, rozsianych w 11 różnych miastach Polski. Integracja pierwszoklasistów jest pierwszym z kilku wyjątkowych momentów w ciągu roku, kiedy stypendyści z różnych regionów kraju mogą spotkać się osobiście.

Z radością obserwowaliśmy, jak pierwszaki nawiązują nowe znajomości. Program wydarzenia był bardzo intensywny, zawierał m.in. grę miejską prowadzoną w 8 grupach, wizyty w biurze naszej fundacji, warsztaty w Fundacji Rodziny Staraków, połączone ze zwiedzaniem kolekcji sztuki Państwa Staraków, a także klimatyczną Strefę Friends, gdzie wspólnie spędzali czas robiąc sobie tatuaże, bransoletki przyjaźni i zaplatali kolorowe warkocze. Był też czas na planszówki, oglądanie filmów i karaoke.

Ważnym komponentem wydarzenia było zaangażowanie starszych stypendystek i stypendystów w organizację, przygotowanie tras gry miejskiej, a także animowanie wszystkich aktywności. Starsi stypendyści, którzy posiadają już cenne doświadczenie związane z udziałem w stypendium, pełnili rolę przewodników po stolicy, udzielając wsparcia i rad pierwszoklasistom. Rola starszych stypendystów jest niezmiernie ważna, ponieważ dzięki nim proces przystosowania się do życia w mieście, zamieszkania w bursie i rozpoczęcia nauki w nowej szkole, staje się znacznie łagodniejszy.

Zaopiekowani przez koleżanki i kolegów ze stypendium, szybko znaleźli wspólny język i w ciągu kilku dni zacieśnili relacje. Widzieliśmy, jak zmniejszają się ich obawy, a rośnie pewność siebie. Wierzymy, że to doświadczenie przełoży się na ich dobrostan i łatwiejsze wejście na nową edukacyjną drogę w szkole średniej.

Wraz z Fundacją Rodziny Staraków, z którą prowadzimy Program Horyzonty, witamy na pokładzie!