Misja Słowik, Місія Соловейко – w języku ukraińskim. Pod taką nazwą uruchomiliśmy polsko-ukraińskie działania dla młodzieży. Integracyjne i edukacyjne, bo tu leży serce i doświadczenie Fundacji EFC i tu zaczynają rodzić się istotne potrzeby osób z Ukrainy, które zdecydują się zostać w Polsce.
Misja Słowik to więcej niż akcja czy chwilowy zryw. Chcemy, żeby Słowik został z nami na dłużej. To jeszcze nie kompleksowy program. Zaczęliśmy od poznania potrzeb i wyzwań. Wciąż za mało wiemy o ramach systemowych i o tym, co wydarzy się w najbliższym czasie.
Skąd się wziął “słowik”? – Słowik w Ukrainie występuje wszędzie. Jest w baśniach, bajkach, w pieśniach – tak na nazwę naszej Misji zareagowała 15-letnia Mariia, pochodząca z miasta Winnica, która na spotkaniu z naszymi trójmiejskimi stypendystami i stypendystkami z programu Horyzonty tłumaczyła, jakie znaczenie dla Ukraińców ma słowik. Mówi się też, że język ukraiński jest sołowjiny – czyli jak śpiew słowika. Słowik symbolizuje siłę woli, nowy początek.
Dla kogo jest Misja?
Nasze działania kierujemy przede wszystkim do młodzieży ukraińskiej, która ze względu na wojnę nagle musiała ze swoimi rodzinami opuścić swój kraj. Dopóki nie będą mogli bezpiecznie wrócić do Ukrainy, chcemy, żeby mogli poczuć się dobrze i bezpiecznie z nami. Część z nich być może zdecyduje się zostać w Polsce na stałe. Bez względu na to, co wydarzy się w kolejnych tygodniach, miesiącach, chcemy stworzyć młodzieży ukraińskiej i polskiej przestrzeń do wzajemnego poznania, porozumienia, współpracy i wspólnych działań.
Koncentrujemy się na młodzieży w wieku 10-19 lat. To tutaj mamy kompetencje i doświadczenie. Zdobywaliśmy je, prowadząc od ponad 12 lat Program Stypendialny Horyzonty, w którym pracujemy z uczniami i uczennicami szkół średnich.
Jak działamy?
Tak jak wielu i wiele z Was i wiele organizacji dużo jeszcze nie wiemy. Od pytania Jak mamy odnaleźć się w tym chaosie?, przeszliśmy do refleksji nad tym, czym dysponujemy i co jest naszą mocną stroną. Mamy doświadczenie w pracy z młodzieżą, nasi koordynatorzy są obecni w 12 miastach w Polsce. Nie są w nich sami – są tam też nasi stypendyści i stypendystki, bursy i szkoły średnie, z którymi współpracujemy w programie Horyzonty. To ogromny zasób. Z niego korzystamy, podejmując pierwsze inicjatywy.
Zdecydowaliśmy, że w pierwszym kroku nasze działania w różnych miastach będą różnorodne, w zależności od możliwości, osób i organizacji, z którymi uda nam się połączyć siły. Pierwsze tygodnie to był dla nas czas spotkań – z innymi organizacjami działającymi w naszych miastach, z samorządami, bursami i szkołami – i rozpoznawania potencjałów. Stopniowo przeszliśmy do działań – w Poznaniu uruchomiliśmy zajęcia świetlicowo-edukacyjne, które odbywają się dwa razy w tygodniu, popołudniami w II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej. Podobne zajęcia, na początku zapoznawcze, badające potrzeby, startują w Szczecinie i będą się odbywały w naszej Bursie Szkolnej Integracyjnej. W Krakowie i Trójmieście powstały polsko-ukraińskie komitety organizacyjne z udziałem naszych stypendystów, które będą opracowywać projekty i pomysły na dalsze wspólne działania. Jednym z nich są wspólne spacery i poznawanie, oswajanie nowego miasta. Każda z tych inicjatyw zaczyna się od sprawdzania potrzeb. One są dla nas wskazówką do szukania rozwiązań.
Z uważnością i otwartością będziemy zatem sprawdzać, próbować, popełniać błędy. Dzielić się tym, co umiemy i uczyć razem z ukraińską młodzieżą w naszych wspólnych działaniach. Być może nasze doświadczenia okażą się cenną wskazówką dla innych. Dlatego o tym, co nam się udało w Misji Słowik albo okazało się trudnością, piszemy na naszym Facebooku po polsku i ukraińsku. To drugie jest możliwe, bo nasz zespół jest polsko-ukraiński.
wersja ukraińska poniżej | Українська нижче
-----------------------------------------------------------------------------
Місія Соловейко, Misja Słowik - польською. Під такою назвою ми започаткували польсько-українську діяльність для молоді. Інтергаційну і освітню, тому що це є визначною роллю і досвідом Фонду EFC i саме тут народжуються основні потреби людей з України, які вирішують залишитися у Польщі.
Місія Соловейко – це більше, ніж акція чи миттєвий ривок. Хочемо, щоб Соловейко залишився з нами надовше. Це ще не комплексна програма. Ми почали від дослідження потреб та викликів. Надалі маємо за мало знання щодо системних рам як і про те, що відбуватиметься найближчими тижнями.
Звідки взявся «соловейко»? – Соловейко в Україні виступає всюди. У байках, казках, у піснях – так відгукнулася на назву нашої Місії 15-річна Марічка з м.Вінниці. Під час зустрічі з нашими стипендіатами з Триміста пояснила значення солов’я для українців. Говориться, що українська мова солов`їна - неначе щебіт солов`я. Соловей символізує силу волі, новий початок.