-
Jakie kryteria muszę spełniać, aby ubiegać się o stypendium w ramach Programu Stypendialnego Horyzonty?
O Stypendium Horyzonty w 2022 roku mogą się ubiegać uczennice i uczniowie, którzy spełniają łącznie następujące kryteria:
- a) mieszkają w miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców od co najmniej pół roku licząc od daty wysłania formularza on-line (ten wymóg nie dotyczy uczennici uczniów mieszkających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych);
- b) kończą w tym roku naukę w szkole podstawowej;
- c) planują naukę w jednej ze szkół średnich współpracujących z Fundacją EFC;
- d) mają dobre lub rokujące na przyszłość wyniki oraz osiągnięcia w nauce;
- e) mieszkają w gospodarstwie domowym, w którym średni dochód na osobę nie przekracza 1 700 zł.
- f) zapoznali się i akceptują regulamin Programu Stypendialnego Horyzonty.
-
Ile osób ubiega się o stypendium? Jakie są szanse, że się dostanę do stypendium?
W ciagu ostatnich 5 lat było około 3 osób na miejsce stypendialne.
Każdy Kandydat/Kandydatka, spełniająca kryteria ma szansę na otrzymanie stypendium. Finalnie przekonujemy siękto zostaje stypendystą/stypendystką przy ogłaszaniu wyników naboru w szkołach. Wtedy często są przesunięcia na listach rankingowych do programu stypendialnego i nawet osoby z końca listy mają szansę na otrzymanie naszego wsparcia.
-
Z czego składa się dobrze wypełnione zgłoszenie?
Dobrze wypełnione zgłoszenie to prawidłowo wypełniony i przesłany online formularz na stronie www.efc.edu.pl.
-
Czy mogę wypełnić formularz online bez obecności rodziców?
Podczas wypełniania części formularza dotyczącej finansów konieczna jest obecność rodzica/opiekuna prawnego.
-
Czy mogę przesłać formularz online przed 15 lutego?
Nie. Dopiero od 15 lutego będzie dostępny formularz online.
-
Czy mogę przesłać formularz online po 31 marca?
Nie. 31 marca jest ostatnim dniem przyjmowania zgłoszeń.
-
Czy mogę przesłać zgłoszenie inaczej niż przez formularz online?
Nie. Wysłanie formularza online jest jedyną dopuszczalną formą zgłoszenia do Programu Stypendialnego Horyzonty.
-
Czy będąc stypendystką / stypendystą Horyzontów, mogę uczęszczać do dowolnie wybranego liceum lub technikum?
Nie. Stypendyści i Stypendystki Horyzontów uczęszczają do liceów lub techników, z którymi współpracuje Fundacja EFC. Listę tych szkół znajdziesz w zakładce Szkoły i bursy.
-
Dlaczego program stypendialny skierowany jest tylko do uczennic i uczniów z miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców?
Ponieważ młodzi ludzie z małych miejscowości mają trudniejszy dostęp do nowoczesnych instytucji naukowych i tym samym ograniczone możliwości rozwoju własnych pasji i talentów.
-
Co muszę zrobić, aby zgłosić chęć udziału w Programie Stypendialnym Horyzonty?
Należy wypełnić formularz online na stronie www.efc.edu.pl w terminie od 15 lutego do 31 marca.
-
Jak wygląda proces rekrutacji do stypendium? Czy wystarczy wypełnić formularz?
Rekrutacja do programu stypendialnego Horyzonty jest dwuetapowa.
Na pierwszym etapie wystarczy prawidłowo uzupełnić formularz dostępny na stronie internetowej Fundacji EFC od 15 lutego do 31 marca. Po weryfikacji zadaklarowanych danych pod kątem zgodności z kryteriami, ogłaszamy listę Kandydatów, którzy przechodzą do drugiej fazy rekrutacji.
Na tym etapie Koordynatorzy Regionalni umawiają się z Kandydatami i ich rodzicami/opiekunami prawnymi, na spotkania osobiste, w miejscach zamieszkania Kandydatów. Prosimy także Kandydatów o nagranie krótkiego filmu o sobie. Takie nagranie jest materiałem uzupełniającym dla Komisji Rekrutacyjnej, złożonej z członków Rady Programowej Fundacji, która jest organem podejmującym decyzje o przyznaniu stypendium.
W czerwcu Komisja Stypendialna na podstawie wszystkich zebranych danych ocenia, kto najbardziej potrzebuje wsparcia stypendialnego i ustala listę rankingową Kandydatów.
W lipcu Kandydaci, którzy dostaną się w pierwszym naborze do wybranych szkół średnich i będą w limicie miejsc stypendialnych w danym województwie zostają Stypendystami i Stypendystkami Programu Stypendialnego Horyzonty. Kandydaci, którzy się nie dostaną do szkoły zwalniają miejsce kolejnej osobie z listy rankingowej.
-
Kiedy dowiem się, że zostałam/em przyjęta/y do programu stypendialnego?
Warunkiem uzyskania stypendium jest pozytywne przejście przez dwa etapy rekrutacji oraz dostanie się do szkoły, a także bursy/internatu współpracujących z Fundacją EFC.
Stypendystami zostają Kandydaci, którzy znajdują się na liście rankingowej w limicie przyznanych na województwo miejsc i dostaną się do wybranej szkoły. Kandydaci są na bieżąco informowani przez Koordynatorów o zmianach na liście rankingowej.
Nabór do stypendium kończy się podpisaniem umowy stypendialnej w lipcu bądź sierpniu.
-
Czy Fundacja pomoże mi w dostaniu się do szkoły i do bursy?
Fundacja nie pośredniczy w procesach rekrutacyjnych do szkół i burs. Kandydat, zgodnie z wytycznymi kuratorium oświaty właściwego dla danego województwa, samodzielnie składa dokumenty rekrutacyjne
-
Jak mogę skontaktować się z koordynatorką / koordynatorem z mojego regionu?
Informacje o koordynatorach i koordynatorkach oraz ich dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej Fundacji – w zakładce Koordynatorzy.
-
Czy mogę skontaktować się z koordynatorką / koordynatorem, jeśli coś mnie zaniepokoi?
Tak. Koordynatorzy i koordynatorki są po to, by stypendyści i stypendystki czuli się jak najbardziej komfortowo w mieście, a co za tym idzie – by rodzice stypendystów i stypendystek również czuli, że ich dzieci są bezpieczne i pod dobrą opieką.
-
Czy mogę odwiedzać moje dziecko w trakcie roku szkolnego?
Każdy internat/bursa posiada własne zasady odwiedzania uczniów i uczennic przez ich opiekunów w trakcie roku szkolnego.
-
Czy programem Fundacji może być objęte więcej niż jedno dziecko z rodziny?
Tak, w kryteriach uzyskania stypendium nie ma takiego ograniczenia.
-
Na jakie koszty muszę się przygotować wysyłając dziecko na stypendium? Jaką kwotą miesięcznie muszę dysponować? Z jakimi kosztami muszę się liczyć?
Rozpoczęcie nauki poza miejscem zamieszkania wiąże się z dodatkowymi wydatkami, których większość pokrywa uzyskane stypendium. Rodzice ponoszą koszty szkolne, związane z zakupem podręczników, ubezpieczeniem, wyprawką szkolną, czy Radą Rodziców. Pod uwagę należy wziąć także opłaty związane dojazdami do domu w weekendy, czy kieszonkowe.
-
Mam trudność z wypełnieniem formularza. Kogo mogę poprosić o pomoc?
W razie trudności związanych z otworzeniem lub wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z biurem Fundacji.
biuro@efc.edu.pl
+48 696 647 175 -
W jaki sposób Fundacja będzie sprawdzać prawdziwość podanych informacji w oświadczeniu?
W razie potrzeby ustalenia prawdziwości przedstawionych w formularzu informacji, Koordynator poprosi o doprecyzowanie danych na drugim etapie rekrutacji do programu stypendialnego i/lub przedstawienie dokumentów je potwierdzających
-
Czy będę musiał/a zwracać koszty poniesione przez Fundację jeśli moje dziecko zrezygnuje ze stypendium w trakcie jego trwania?
Przypadek każdej rezygnacji z programu stypendialnego jest rozpatrywany indywidualnie.
Przy zachowaniu procedury zawartej w umowie stypendialnej nie ma konieczności zwracania poniesionych kosztów (chodzi o rozwiązanie, a nie nagłe zerwanie umowy).
-
Kto będzie sprawował opiekę nad moim dzieckiem?
Podczas pobytu w internacie/bursie uczniowie i uczennice objęci będą stałą opieką pedagoga/psycholożki i wychowawczyni/wychowawcy internatu/bursy. W stałym kontakcie z uczniem/uczennicą będą także koordynatorzy/koordynatorki regionalni. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów, obowiązkiem opiekuna/opiekunki internatu/bursy jest podjęcie stosowanych działań zgodnych z regulaminem internatu oraz Fundacji EFC.
-
Czy moje dziecko w ramach stypendium będzie miało zapewnione całodzienne wyżywienie?
Tak, Fundacja pokrywa koszty całodziennego wyżywienia.
-
Czy do wniosku o stypendium należy dołączyć zaświadczenie o dochodach?
Nie, nie trzeba składać żadnych zaświadczeń. Wystarczy samodzielnie obliczyć dochód i podać kwotę w formularzu online.
-
Czy należy wliczać do dochodu dopłaty bezpośrednie z UE?
Przy ustalaniu dochodu z gospodarstwa rolnego nie uwzględnia się dopłat bezpośrednich uzyskanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.
-
Czy należy wliczać do dochodu środki uzyskane z programu Rodzina 500 plus?
Nie, przy ustalaniu dochodu nie należy uwzględniać środków świadczenia wychowawczego uzyskanego z programu Rodzina 500 plus.
-
Jak obliczyć dochód rodziny?
Należy dodać dochody wszystkich członków rodziny i podzielić przez liczbę osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym. Art. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia bardzo szczegółowo, co uwzględniamy w dochodzie. Są to przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o: koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przy ustalaniu dochodu należy uwzględnić również zasiłki, alimenty i świadczenia.
Przy obliczaniu dochodu na członka rodziny nie wlicza się środków uzyskanych z rządowego programu Rodzina 500 plus. Informację o środkach uzyskiwanych z tego programu należy podać przy uzupełnianiu formularza.
-
Czy istnieje możliwość ubiegania się o stypendium w sytuacji, gdy dochód na jednego członka rodziny ucznia nieznacznie przekracza wskazaną w regulaminie kwotę?
Nie. Spełnianie kryterium dotyczącego minimum socjalnego przypadającego na każdego członka rodziny jest warunkiem koniecznym przystąpienia do programu.
-
Jak i gdzie można sprawdzić liczbę ludności w miejscowości?
Najczęściej informacja ta jest podawana na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta lub Gminy. Jeśli nie, to należy uzyskać informacje bezpośrednio w Urzędzie Miasta lub Gminy.
-
Czy zwiększenie się dochodu na osobę w rodzinie jest równoznaczne z utratą stypendium?
W przypadku istotnej poprawy warunków finansowych rodziny, Fundacja EFC i opiekunowie prawni stypendysty/stypendystki ustalą nowe warunki umowy.
-
Czy jako rodzic mam wpływ na wybór internatu/bursy?
Internat/bursę wybiera Fundacja. Są to placówki najczęściej należące do szkoły albo zarekomendowane przez szkołę. Lista internatów/burs znajduje się w zakładce Szkoły i bursy.
-
Czy moje dziecko może mieszkać w innym miejscu niż wskazany przez Fundację EFC internat?
Nie. Wszyscy stypendyści i stypendystki EFC zamieszkują w wyznaczonych przez Fundację internatach.