Licea i technika
-
Białystok | I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
Co wyróżnia szkołę? Szukając odpowiedzi na to pytanie, głos oddaliśmy naszym stypendystom i stypendystkom:
- Wysoki poziom nauczania i przyjazna atmosfera!
Nasza szkoła stawia na rozwój zainteresowań i bogactwo oferty zajęć dodatkowych - od nauki łaciny po gry planszowe, klub filmowy czy grupę teatralną. To gwarantuje, że każdy znajdzie coś pasjonującego.
Nie tylko oceny są ważne - korzystaj ze wszystkich dodatkowych projektów, angażuj się w każdą inicjatywę.
- Świetna kadra - nauczyciele z pasją!
Lekcje Pana Profesora od fizyki, są zawsze przemyślane i interesujące.
Nauczyciel wychowania fizycznego - sprawi, że twój dzień będzie lepszy!
- Dobra atmosfera!
Przekraczając próg szkoły, poczujesz radość, spokój i akceptację. Tu jest jak w domu.
W I LO poznasz też ambitnych ludzi i wyjątkowych przyjaciół. A na przerwie zrelaksujesz się i porozmawiasz na wygodnych, niebieskich kanapach. Nasza młodzież podkreśla, że ciężko znaleźć ładniejszą szkołę.
Koordynator: Białystok | Izabela Buczek
-
Kraków | V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego
Szkoła, potocznie zwana “V Zakładem”, stawia na rozwój indywidualnych zdolności i zainteresowań uczniów. Wysoki poziom nauczania zapewniają nauczycielki i nauczyciele pasjonaci, co owocuje wieloma sukcesami uczniów w konkursach i olimpiadach. Kadrę wyróżnia też - jak zaznaczają nasi stypendyści - poczucie humoru. Oprócz codziennej dydaktyki w szkole podejmowane są różne inicjatywy, takie jak obozy naukowe, akcje charytatywne, wymiany międzynarodowe, projekty naukowe i warsztaty, teatr, chór szkolny czy Tydzień Nauki. Nasz stypendysta tak opisuje szkołę: Krakowska Piątka to świetnie funkcjonujący zakład, w którym osoba z ambicjami sięgającymi laurów w olimpiadach, jak i zwykły, solidnie pracujący uczeń będą mieć zapewnione odpowiednią pomoc i warunki ze strony grona pedagogicznego oraz innych uczniów.
Koordynator: Kraków | Łukasz Krzemiński
-
Kraków | VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego
Wyjątkowa atmosfera, wysoki poziom nauczania, profesjonalna kadra pedagogiczna oraz ciekawe propozycje zajęć pozalekcyjnych i wydarzeń - tak w pigułce można scharakteryzować VIII LO. W bogatej ofercie dodatkowych aktywności i inicjatyw są: ASÓ (Artystyczne Spotkania Ósemki), wymiany międzynarodowe, chór szkolny, koło wolontariatu, dni przedmiotowe, szkolne debaty wyborcze, symulacje wyborów w ramach programu „Młodzi Głosują”, debaty oksfordzkie, „śpiewające” lekcje historii, akcje charytatywne, krwiodawstwa, itp. Tak o szkole mówi jedna z naszych stypendystek: To jedna z bardziej barwnych i tolerancyjnych szkół, w jakich miałam okazję być. Zdecydowanie godna polecenia.
Koordynator: Kraków | Łukasz Krzemiński
-
Kraków | Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności
Szkoła gwarantuje wysoki poziom nauczania przedmiotów zarówno zawodowych jak i ogólnokształcących. Nauczyciele rozbudzają pasje i rozwijają uzdolnienia młodzieży. Zaplecze dla nauki zawodu stanowi 31 pracowni specjalistycznych, w tym 14 informatycznych, pracownia światłowodowa, studio telewizyjne i "poligon" telekomunikacyjny. Prowadzone są sportowe zajęcia pozalekcyjne oraz koła zainteresowań, między innymi: wolontariatu, informatyczne, modelarskie, medialne. Nauczyciele udzielają konsultacji przedmiotowych. Organizowane są turnieje szachowe i mistrzostwa spinningowe. Działa chór szkolny, wydawana jest cyklicznie gazetka „Margines”. Szkoła współpracuje z wiodącymi na rynku firmami w zakresie organizacji praktyk zawodowych.
A tak o szkole mówi nasz stypendysta: „Nauczysz się nie tylko samej teorii, lecz także jak ją wykorzystać. Nauczyciele uczą z pasją, są bardzo wyrozumiali i pomagają jak tylko mogą”.
Koordynator: Kraków | Łukasz Krzemiński
-
Gdańsk | III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte
Tak zwana ,,Topolówka” to jedna z najstarszych szkół średnich w Gdańsku. Poza wysokim poziomem nauczania, szkoła stawia na działalność społeczną, którą wspiera absolwentka liceum - prezydentka miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. Na pytanie, co myślisz o swojej szkole, nasi stypendyści i stypendystki odpowiadają: akcje charytatywne, wolność, bezpieczeństwo i różnorodność. Podkreślają, że mają duży wpływ na decyzje podejmowane w ,,Topolówce”, w tym na system oceniania. Rada dla kandydatów i kandydatek: przygotujcie się na trudne sprawdziany, ale też luźną atmosferę. W szkole skutecznie działa samorząd (z jego inicjatywy jest np. stały dostęp do środków menstruacyjnych w damskich łazienkach). Jeżeli lubisz działać, jesteś społecznikiem - to miejsce dla ciebie.
https://zso13.edu.gdansk.pl/pl
Koordynator: Gdańsk i Gdynia | Elżbieta Broda
-
Gdynia | III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP
Gdyńska Trójka od lat zajmuje czołowe miejsce w rankingu liceów w Polsce. Wyróżnia ją liczba finalistów i laureatów olimpiad naukowych. Jednak stypendyści Horyzontów podkreślają jej wyjątkowość także w innych obszarach. Trójka to ich zdaniem: otwartość na innych, wolność, swoboda, różnorodność, tolerancja. Nauczyciele są sympatyczni i łatwo dają się polubić, uczą swoich przedmiotów z pasją, stosując niestandardowe metody nauczania. W szkole są klasy dwujęzyczne, panuje w niej międzynarodowy klimat. Znajdziesz tu dużo pozalekcyjnych zajęć sportowych.
Szkoła jest położona nad morzem, w samym centrum Gdyni. Możesz tu trafić na wspaniałych ludzi i przyjaciół. Rada dla kandydatów od starszych stypendystów: nie wpadnij w wir nauki, nie musisz mieć samych szóstek ;-).
Koordynator: Gdańsk i Gdynia | Elżbieta Broda
-
Krosno | I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika
Wybierając Kopernika, trafisz do jednej z najlepszych szkół na Podkarpaciu, a przy tym będziesz się uczyć w mieście, które nie przytłacza rozmiarem i tempem życia. Liceum słynie z przedmiotów przyrodniczych. Jeśli myślisz o studiach związanych np. z medycyną, to Kopernik jest dla Ciebie. Wielu maturzystów wybiera również kierunki prawnicze i ekonomiczne. A może nie wiesz, czym chcesz się zajmować? Obawiasz się skoku na głęboką wodę? Stypendyści Horyzontów tworzą serdeczną i pomocną grupę. Dzięki spotkaniom, które organizuje Fundacja EFC, trafisz w przyjazne środowisko, łatwo poznasz nie tylko innych Stypendystów lecz również studiujących absolwentów programu.
Jak mówią stypendyści, Kopernik to duże możliwości działania i brania udziału w najróżniejszych inicjatywach (…) każdy coś dla siebie znajdzie.
Koordynator: Krosno | Maria Starzewska
-
Lublin | I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica
I LO - duma Lublina, żadna ze szkół województwa
w przedmiotach ścisłych jej kroku nie dotrzyma.
Na jej czele z sercem na dłoni nieprzerwanie
od wielu lat dyrektor Stanisław Stoń stoi.
W ofercie znajdziesz klasę IB,
która otworzy Ci wielu zagranicznych uczelni drzwi.
Jeśli zatem chcesz zrealizować swoje naukowe plany
Wiedz, że jesteś w progach I LO mile widziany.
Przegląd Muzyczny "Staś", zajawka na sport czy Noc Ekonomii
sprawiają, że w I LO nigdy nie zaznasz monotonii.
https://lo1.lublin.eu/staszic/
Koordynator: Lublin | Maciej Ziółkowski
-
Olsztyn | II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
To szkoła, z którą współpracujemy ponad 10 lat. Zawsze w czołówce w regionie w rankingu czasopisma „Perspektywy”. Młodzież określa to miejsce słowami: wspaniali ludzie, znajomi, przyjaciele; rozwój i nauka (..). Przemiłe Panie w sekretariacie zawsze witają nas z uśmiechem i chęcią pomocy.
Szkoła umożliwia rozwój na wielu płaszczyznach, nie tylko edukacyjnych. Można brać udział w tworzeniu szkolnej gazetki, pracować w radiowęźle, zaangażować się w działalność chóru. Zdaniem stypendystów Horyzontów to szkoła otwarta na wiele pasji, (…) zaoferuje ci debaty oxfordzkie, chór, olimpiady.
Aktywna działalność samorządu szkolnego, kiermasze, koncerty czy akcje charytatywne dają uczniom II LO możliwość łączenia nauki z rozwojem osobistym, działalnością społeczną i kulturową.
Koordynator: Olsztyn | Iwona Konopka
-
Poznań | II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej
Nowoczesna szkoła z tradycjami, zajmująca czołowe miejsce w rankingach szkół średnich. W szkole funkcjonuje klasa IB z programem matury międzynarodowej. Dzięki współpracy ze szkołami wyższymi, uczniowie biorą udział w wykładach, laboratoriach i praktykach. Młodzież rozwija swoje pasje naukowe, realizuje różne projekty oraz inicjuje i angażuje się w działania charytatywne. Decyzje dotyczące społeczności szkolnej są podejmowane demokratycznie z udziałem samorządu uczniowskiego. A ta społeczność szkolna lubi spotykać się na przerwach na patio, wokół drzewa. Po drodze można zatrzymać się w bufecie - nasi stypendyści chwalą dobre jedzenie.
Koordynator: Poznań | Agnieszka Jabłońska-Buchla
-
Poznań | Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Szkoła skutecznie podążająca za rynkiem pracy. Technikum kształci młodzież w klasach o profilach związanych z informatyką, automatyką czy programowaniem, ale także przygotowuje do pracy związanej z transportem kolejowym. W szkole funkcjonują klasy dwujęzyczne - z językiem angielskim, a także międzyoddziałowe grupy, prowadzone przez nauczycieli języka niemieckiego. Uczniowie mogą rozwijać swoją wiedzę i pasje, biorąc udział w zajęciach dodatkowych, takich jak kółko telewizyjne czy mikroprocesorowe.
Szkoła od lat jest w czołówce techników w Polsce i zajmuje pierwsze miejsce w Wielkopolsce.
Na szczególną uwagę zasługuje kadra pedagogiczna szkoły - duża grupa nauczycieli, to jej absolwenci. Nasi stypendyści mówią: Ja mam w 99% super nauczycieli i bym ich nie wymienił.
Koordynator: Poznań | Agnieszka Jabłońska-Buchla
-
Szczecin | II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I
To ścisła czołówka naszego województwa. Spotkasz tu nauczycieli z pasją i poczuciem humoru. Oni porwą Cię do nauki nie tylko swoich przedmiotów, ale również do rozwijania Twoich zainteresowań, np. filozoficznych, filmowych, kreatywnego pisania. Szczególną sławą cieszy się koło chemiczne. Dla miłośników dużych imprez gratką będzie konferencja StetiMUN – Szczecin Model United Nations Conference. Szkoła zlokalizowana jest w pięknym miejscu prawie przy Wałach Chrobrego, nad samą Odrą, co sprawia, że zaraz po lekcjach jesteś w centrum miasta i możesz korzystać ze wszystkich uroków Szczecina. Dodatkowym atutem jest bliskość bursy – dokładnie 220 metrów! Nasi stypendyści zastanawiają się, czy warto na ten kawałek zakładać buty! :)
Koordynator: Szczecin | Anna Mazek
-
Szczecin | XIII Liceum Ogólnokształcące
To duma Szczecina oraz uczniów tej szkoły. Od wielu lat wśród trzech najlepszych szkół w Polsce, często na pierwszym miejscu. Jeśli lubisz się uczyć i chcesz zgłębić interesującą Cię dziedzinę, to miejsce dla Ciebie. Spotkasz tu najlepszych nauczycieli, którzy uczą z pasją, poczuciem humoru i ogromnym zaangażowaniem. Gdy lekcje nie zaspokoją Twojego apetytu na wiedzę, będziesz mógł skorzystać z konsultacji, dzięki którym w pełni rozwiniesz skrzydła.
Ci, którzy zamiast uczyć się wszystkiego po trochu, wolą skupić się na tym, co najbardziej ich interesuje, mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie nauczycieli.
Sam budynek szkoły buduje atmosferę skupienia i ochoty na naukę. Poczujesz się w tym liceum, jak Harry Potter przekraczający mury Hogwartu! :)
Koordynator: Szczecin | Anna Mazek
-
Warszawa | XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica
Liceum oferuje klasy z eksperymentalnym nauczaniem matematyki. Do tych klas (A i B) idą uczniowie szczególnie uzdolnieni. Kandydaci do tej klasy, piszą specjalny egzamin. Punkty za jego wynik są doliczane do punktów uzyskanych w normalnej kwalifikacji i pomagają dopuścić do klas z eksperymentalnym programem tych, do których jest on skierowany. Klasa C ma rozszerzony zakres nauczania informatyki, matematyki i fizyki. Jest to propozycja skierowana do uczniów, których najbardziej interesuje informatyka. Klasy D i E, w których rozszerzone są programy chemii i biologii (oraz oczywiście matematyki), zwane nieoficjalnie klasami matematyczno-przyrodniczymi. Mają one kształcić nowe pokolenia lekarzy i biologów, wykorzystujących znajomość matematyki do lepszego działania w swoich dziedzinach. Dwie matematyczno-fizyczne klasy F i G przyjmują uczniów, którzy są skupieni na tych dwóch dziedzinach i w nich chcą się rozwijać.
XIV LO dba o rozwijanie zainteresowań. Na terenie placówki działa kilkanaście kół zorganizowanych zgodnie z propozycjami uczniów np. koło łaciny, języka rosyjskiego, brydża sportowego, chór szkolny, koło fotograficzne, etyczno-filozoficzne, sportowe, biologiczne, fizyczne. Działalność pozanaukowa uczniów Liceum Staszica obejmuje m.in. samorząd, harcerstwo, fotografię, wioślarstwo, koszykówkę, spływy kajakowe, chór szkolny, radiowęzeł czy wreszcie gazetkę szkolną o wieloletniej tradycji, „Staszic Kurier”. Samorząd uczniowski organizuje w szkole festiwal filmowy KAFLA.
Szkoła stara się przedstawiać treści w ciekawy sposób m.in. poprzez projekty edukacyjne. W ciągu czteroletniej nauki w liceum każdy uczeń bierze udział w warsztatach ekologicznych w Rogowie odbywających się z reguły późną wiosną w pierwszej klasie, natomiast na początku drugiej klasy mają miejsce warsztaty humanistyczne w Wilnie, w trakcie których uczniowie zwiedzają stolicę Litwy wraz z wieloma ważnymi dla polskiej historii miejscami oraz samodzielnie przygotowują i wystawiają sztukę teatralną. Ponadto w trzeciej klasie organizowany jest wyjazd maturzystów do Krakowa i Oświęcimia.
Koordynator: Warszawa | Andrzej Piękoś
-
Warszawa | LXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Zwiększona liczba zajęć językowych, świetne wyposażenie sal, kąciki relaksu z kanapami na korytarzach i niepowtarzalna atmosfera – to najbardziej podoba się naszym Stypendystkom i Stypendystom. Dużym atutem jest lokalizacja szkoły w centrum miasta. Młodzież chwali wysoki poziom i profesjonalną kadrę. LXVII LO wyróżniają organizowane święta, np. hiszpańskie i niemieckie, oraz liczne projekty i aktywnie działające koło wolontariatu. To miejsce, w którym jest przestrzeń do dyskusji na ważne dla młodych tematy, jak kwestie równościowe i antydyskryminacyjne, prawo konstytucyjne i zmiany w sądownictwie, kwestie zdrowia psychicznego czy zmiany klimatyczne.
Koordynator: Warszawa | Andrzej Piękoś
-
Warszawa | Technikum Mechatroniczne nr 1
Tu znajdziesz dogodne warunki do nauki i odpoczynku. Poza dobrze wyposażonymi salami i pracowniami, na korytarzach znajdziesz strefy sprzyjające regeneracji - zaprojektowane i wykonane z pomocą młodzieży. Społeczność uczniów i uczennic jest reprezentowana przez prężnie działający samorząd, który prowadzi np. Wiśniowy Festiwal Inicjatyw. Osoby uczęszczające do technikum cenią wysoki poziom nauczania i wykwalifikowaną kadrę otwartą na ich potrzeby. Placówka specjalizuje się w nowoczesnych technologiach. Kształci w branży informatycznej i mechatronicznej. Współpracuje z uczelniami wyższymi oraz przyszłymi pracodawcami, dla których kwalifikacje zdobyte w szkole są niezwykle cenne.
Koordynator: Warszawa | Andrzej Piękoś
-
Wrocław | Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Bolesława Krzywoustego
Nasi stypendyści podkreślają, że to szkoła z klimatem, w której z pewnością poznasz ciekawych ludzi, a atmosfera - jak sami mówią - oparta na szacunku, tolerancji i gotowości do wymiany poglądów porwie Cię do rozwijania siebie i Twoich pasji.
Szkoła duży nacisk kładzie na języki obce – jako jedyna w województwie umożliwia naukę w klasie dwujęzycznej z językiem francuskim. Jeśli nie znasz francuskiego, aplikuj do klasy wstępnej, gdzie przez rok skupisz się tylko na nauce tego języka, a potem w klasie 1 wybierzesz rozszerzone przedmioty.
VIII LO tętni życiem za sprawą wielu wydarzeń - znajdziesz tu mnóstwo okazji do udziału w warsztatach tematycznych, wyjazdach, projektach, debatach oxfordzkich, konkursach i kołach zainteresowań.
http://lo8wroclaw.edupage.org/
Koordynator: Wrocław | Agnieszka Markowska
-
Wrocław | Technikum Nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych im. Fryderyka Joliot-Curie
Najlepsze technikum na Dolnym Śląsku - tu przede wszystkim nauczysz się zawodu, a przy okazji poszerzysz horyzonty.
Nasi stypendyści podkreślają, że spotkali tu fantastycznych, wartościowych ludzi, a szkoła charakteryzuje się wysokim poziomem nauczania i daje doskonałe przygotowanie zawodowe. U nauczycieli natomiast doceniają profesjonalizm, wyrozumiałość i sprawiedliwość.
Stypendyści Horyzontów podkreślają, że w EZN przede wszystkim nauczysz się myśleć, poszukiwać samodzielnie wiedzy, znajdziesz swoje pasje.
Koordynator: Wrocław | Agnieszka Markowska
-
Zielona Góra | I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego
To właśnie tu od ponad 10 lat uczą się stypendyści programu Horyzonty. To szkoła o ogromnych tradycjach naukowych i sportowych. Od lat jest wyróżniającym się liceum w regionie. Zawsze bardzo wysoko pozycjonowana przez ranking „Perspektyw”, kształci wielu olimpijczyków oraz osoby wybitne w swoich dziedzinach. Do najbardziej znanych absolwentów „jedynki” należą m.in. Tomasz Lis czy Urszula Dudziak. Jednak wiedza, to nie jedyny i nie najważniejszy cel szkoły. Tutaj istotne jest spotkanie z drugim człowiekiem, szacunek i możliwość uczenia się od siebie nawzajem. Przy szkole działa Centrum Pomocy Pedagogiczno-Psychologicznej, gdzie psycholożki i pedagodzy dbają o emocjonalną sferę uczniów. Misją „jedynki” jest stworzenie warunków na wszechstronny rozwój uczniów i uczennic.
Koordynator: Zielona Góra | Robert Walków
Internaty i bursy
-
Warszawa | Internat XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica
https://www.staszic.waw.pl/internat/informacje
Koordynator: Warszawa | Andrzej Piękoś
-
Białystok | Internat X Liceum Ogólnokształcącego
Internat oferuje:
- Dobrą lokalizację – 5 min. od PKP i PKS a 10 min. do I LO, w którym uczą się stypendyści Horyzontów,
- dobrą bazę lokalową, 3 – 4 osoby w pokoju,
- stołówkę z nowoczesnym zapleczem kuchennym,
- kuchnię do samodzielnego przygotowania posiłków, potocznie nazywaną „kuchcikiem”,
- salę TV z kinem domowym,
- pracownię komputerową z dostępem do Internetu, wi-fi,
- boisko do piłki nożnej, siatkowej i koszykowej,
- piękne położenie z ogrodem i miejscami do grillowania, wypoczynku oraz relaksu.
Oddając głos wychowawcom:
Internat, to miejsce, w którym praca wre przez całą dobę. Jesteśmy profesjonalistami, którym nie brakuje inwencji i wyobraźni w pracy z młodzieżą.
http://www.10lo.pl/strona/index.php/internat
Koordynator: Białystok | Izabela Buczek
-
Kraków | Bursa Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 1
Bursa ma dwie lokalizacje. Pierwsza znajdująca się przy Alei Focha z dogodnym dojazdem dla uczniów V LO. Druga - przy ul. Rzeźniczej i jest w niewielkiej odległości od VIII LO. Mieszkańcy Bursy mają do dyspozycji pokoje 3- i 4-osobowe. W czasie wolnym młodzież może korzystać z zajęć dodatkowych, w tym m. in. z wyjść do opery, teatru, filharmonii, kina, muzeów, z wycieczek do miejsc historycznych i stanowiących atrakcje turystyczne Krakowa, z zajęć sportowych, artystycznych oraz imprez okolicznościowych. Można się także zaangażować w działalność Młodzieżowej Rady Bursy lub bursianej gazetki „Infobajka”. W bursie przede wszystkim spotkacie ludzi podobnych sobie, którzy przyjechali do Krakowa, aby się uczyć w najlepszych szkołach regionu.
Koordynator: Kraków | Łukasz Krzemiński
-
Gdańsk | Bursa Gdańska im. Ireny Sendlerowej
Nasi stypendyści mieszkają w budynkach bursy przy ulicy Grunwaldzkiej 244, ulicy Piramowicza 1/2 i ulicy Kartuskiej 245. Z każdego z tych miejsc jest bardzo dobry dojazd do szkoły. Tramwajem, autobusem, hulajnogą albo rowerem. Stypendyści i stypendyści chwalą sobie kadrę – życzliwą, pomocną i wspierającą w wielu sytuacjach. Dobra wiadomość dla wegetarian i wegan - w Bursie Gdańskiej zatroszczą się również o waszą dietę.
Koordynator: Gdańsk i Gdynia | Elżbieta Broda
-
Kraków | Internat Zespołu Szkół Łączności
Mieszkańcy internatu mają do dyspozycji pokoje 3 i 4 osobowe. W czasie wolnym mogą skorzystać z bogatego programu zajęć kulturalno-rozrywkowych (wyjść do teatru, kina, na koncerty i wystawy, wieczorów filmowych, wieczorów gier planszowych, karaoke i wielu innych), z sali gimnastycznej, siłowni i boisk ZSŁ. Mogą także angażować się w działania Młodzieżowej Rady Internatu i Internatowej Rady Wolontariatu.
http://tl.krakow.pl/o_szkole/miejsca/internat/
Koordynator: Kraków | Łukasz Krzemiński
-
Gdynia | Internat przy III Liceum Ogólnokształcącym
III LO w Gdyni ma własny internat, znajdujący się w budynku połączonym ze szkołą. Obiad serwowany jest podczas długiej przerwy. Po lekcjach możesz wyjść z książką na plażę albo z deską do pobliskiego skateparku. Pierwsi stypendyści Horyzontów zamieszkali w internacie w 2011 roku i do dzisiaj wspominają pobyt w tym miejscu z wielkim sentymentem. Już tradycyjnie we wrześniu każdy nowy rok szkolny jest witany wielkim ogniskiem na Kolibkach.
http://lo3.gdynia.pl/ofertaedukacyjna/page-125
Koordynator: Gdańsk i Gdynia | Elżbieta Broda
-
Krosno | Zespół Placówek Oświatowych w Krośnie
Krośnieńska bursa to miejsce, w którym panuje dobra atmosfera, życzliwi wychowawcy, serdeczna pani dyrektor. Będziecie zakwaterowani w 2 lub 3 osoby w pokoju - najczęściej z innymi stypendystami Horyzontów. W bursie znajdują się stołówka, świetlice, wspólne łazienki i kuchnie do przygotowywania drobnych posiłków. Kto lubi pong-ponga, może korzystać do woli ze stołu ustawionego tuż przy wejściu, a nawet mierzyć się w turniejach.
Tu nie będziesz czuć się samotnie. Bursa organizuje wiele wydarzeń, takich jak wspólne malowanie świątecznych pierników, Halloween, mikołajki, andrzejki, otrzęsiny, spotkania z gośćmi czy wieczory z planszówkami.
Do szkoły będziecie mieć ok. 20 minut pieszo, lub 15 minut autobusem.
Koordynator: Krosno | Maria Starzewska
-
Lublin | Bursa Szkolna Nr 1
Bursa dysponuje 140 miejscami dla młodzieży pobierającej naukę poza miejscem stałego zamieszkania, w szkołach ponadpodstawowych na terenie miasta Lublina. Fundacja EFC współpracuje z placówką od 2011 roku.
Niewątpliwym atutem bursy jest fakt, iż znajduje się ona w bliskiej odległości od centrum miasta oraz tylko 300 metrów od I LO.
Bursa daje wachlarz możliwości na spędzanie czasu wolnego. Mieszkańcy mają do dyspozycji profesjonalnie wyposażoną siłownię, salę bilardową, pracownię komputerową i plastyczną, salę fotograficzną, muzyczną, strzelnicę pneumatyczną, bibliotekę, a także dwie sale przeznaczone do cichej nauki. Na terenie bursy działa szereg sekcji i kół zainteresowań.
Warto dodać, że placówka jest na bieżąco modernizowana, w związku z czym coraz przyjemniej się tutaj mieszka.
Koordynator: Lublin | Maciej Ziółkowski
-
Olsztyn | Bursa numer 2
To miejsce, w którym nasza młodzież spędza większość czasu w trakcie trwania nauki w liceum. Właśnie tu ma szansę na głębszą integrację z innymi stypendystami, jak również z całą społecznością bursy.
Bursa to przede wszystkim wspaniali i wartościowi ludzie - życzliwi wychowawcy służący radą, rozmową i wsparciem, koledzy, koleżanki, wśród których znajdujemy przyjaciół na długie lata, jak nie na całe życie. Czas wolny młodzież może wykorzystać, angażując się w działalność Młodzieżowej Rady Internatu, która dba o uatrakcyjnienie życia mieszkańców i oddaje sprawczość w ręce wychowanków. Stypendyści mogą również brać udział w organizowanych wyjściach kulturalno-rekreacyjnych.
Koordynator: Olsztyn | Iwona Konopka
-
Poznań | Bursa Szkolna nr 2
Bursa położona w spokojnej okolicy, dobrze skomunikowana z centrum miasta, a tym samym, ze szkołami, w których uczą się nasi stypendyści.
Młodzież ma do dyspozycji:
- pokoje 3- i 2-osobowe z łazienkami,
- pokoje do cichej nauki, bibliotekę, pracownię komputerową, świetlicę i stołówkę,
- pomieszczenie do zajęć sportowych, takich jak tenis stołowy czy bilard,
- siłownię i salkę treningową,
- kuchnię.
Bursa współpracuje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, samorządem, a także Departamentem ds. Młodzieży i Domami Młodzieży w niemieckim Krefeld. Kadra pedagogiczna bursy, obok działań wychowawczych, organizuje wyjścia kulturalne i inicjuje udział wychowanków w różnorodnych projektach tematycznych.
Koordynator: Poznań | Agnieszka Jabłońska-Buchla
-
Szczecin | Bursa Szkolna Integracyjna
Bursa ma rewelacyjne położenie blisko urokliwych Wałów Chrobrego i wielu szkół, w tym II LO. Dzięki podziałowi społeczności na mniejsze grupy, nad którymi czuwa stała para wychowawców, panuje tam przyjazna, domowa atmosfera. Wychowawcy zawsze służą pomocą i wsparciem. W bursie nie ma nudy – dla chętnych organizowane są konkursy sportowe czy turnieje gier planszowych. Często organizowane są wyjścia integracyjne, a na muzyków czeka pianino!
http://bursaintegracyjna.szczecin.pl
Koordynator: Szczecin | Anna Mazek
-
Szczecin | Internat w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7
To internat o skandynawskim standardzie i klimacie! W pełni wyremontowany, utrzymany w nowoczesnej, minimalistycznej i młodzieżowej stylistyce z wieloma udogodnieniami. Przestronne pokoje to dopiero początek. Mieszkańcy do dyspozycji mają w pełni wyposażoną kuchnię, siłownię, projektor i wielką kanapę do wspólnego oglądania filmów lub organizowania karaoke. Do tego pokoje do cichej nauki, bilard i co najważniejsze – halę sportową!
Gdyby tego było mało, wychowawcy dbają, by mieszkańcom nigdy się nie nudziło. Zajęcia z przygotowywania naturalnych kosmetyków, robienia biżuterii, pieczenia chleba i ciast, poezji oraz zajęcia sportowe to tylko część tego, co dzieje się w internacie po lekcjach. To trzeba zobaczyć na własne oczy!
http://13lo.szczecin.pl/internat
Koordynator: Szczecin | Anna Mazek
-
Warszawa | Bursa nr 5 im. Grażyny Lipińskiej
Nasza młodzież lubi spędzać tu czas. Bursa to ich drugi dom w czasie nauki szkolnej. Oferuje wygodne i przestronne pokoje 3-osobowe. Poza tym czas wolny można tu spędzać na wiele sposobów pod opieką czujnej i serdecznej kadry. Bursa posiada salę fitness, siłownię (także zewnętrzną), świetlicę, salę TV i wiele innych, a stołówka dba także o wegetarian! Pedagodzy na co dzień pracujący z młodzieżą proponują różnego rodzaju zajęcia dodatkowe oraz warsztaty, organizują wyjścia i stwarzają możliwość obcowania z kulturą i sztuką. W razie trudności w nauce stypendyści mogą liczyć na pomoc i wsparcie wychowawców lub samopomoc koleżeńską.
Koordynator: Warszawa | Andrzej Piękoś
-
Wrocław | Bursa Szkolna Stowarzyszenia Wspierania Burs i Internatów "Adept"
Przedwojenny budynek zamieszkuje około 200 uczniów z wrocławskich szkół średnich. Pokoje są 1-,2-,3-i 4-osobowe, a w środku znajduje się stołówka zapewniająca wyżywienie z możliwością wyboru wersji wegetariańskiej (kotlety buraczane cieszą się szczególną popularnością).
Do dyspozycji mieszkańców są sala z TV i dostępem do internetu, sale cichej nauki, mała kuchnia, pralnia, na korytarzach znajdują się ogólnodostępne lodówki i kuchenki mikrofalowe.
Nasi stypendyści doceniają spotkania organizowane dla całej społeczności, dzięki czemu mieszkańcy mają okazję bliżej się poznać, grając w kalambury czy mafię. Do tego możesz skorzystać z zajęć siatkówki, siłowni na terenie bursy, licznych konkursów, a także z pomocy w nauce z przedmiotów sprawiających najwięcej trudności. Jak będziesz dbać o czystość w pokoju, masz szansę na nagrody (np. bilety do kina).
Koordynator: Wrocław | Agnieszka Markowska
-
Zielona Góra | Bursa Szkolna w Zielonej Górze
Bursa w Zielonej Górze mieści się przy ul. Botanicznej 60. To niezwykłe miejsce, otoczone lasem w sąsiedztwie ogrodu botanicznego. To właśnie tutaj stypendyści mieszkają od samego początku programu realizowanego przez Fundację EFC i Fundację Rodziny Staraków.
W bursie panuje rodzinna atmosfera, nie brak ciekawych aktywności, konkursów plastycznych czy turniejów sportowych. O to, aby nie było nudno, dbają dyrekcja i kadra wychowawcza, których wyróżnia życzliwość i poczucie humoru. Jak podkreślają absolwenci, znajomości zawarte w bursie trwają jeszcze długo po zakończeniu nauki w liceum.
Koordynator: Zielona Góra | Robert Walków