EFC

Nagroda im. Sendlerowej

Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC ma zaszczyt współfinansować Nagrodę im. Ireny Sendlerowej. Organizatorem programu jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, we współpracy ze Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu.

Każdego roku wybrany nauczyciel otrzymuje nagrodę „za naprawianie świata”. Szukamy osób, które w swojej praktyce nauczania promują tolerancję religijną, etniczną i międzykulturową, a także zrozumienie dla złożoności naszej historii. Nagroda nazwana została imieniem Ireny Sendlerowej, polskiej bohaterki, która pomogła ocalić setki żydowskich dzieci podczas II Wojny Światowej.

2017: Laureatami nagrody zostali Jerzy Hamerski i Elżbieta Drygas z Poznania, twórcy Łejery Szkoła i Teatr – autorskiej szkoły i teatru z własnym programem, którego założeniem jest wychowywanie oparte na obcowaniu ze sztuką. Szkoła, za pomocą powołanej do życia Fundacji Nasze Łejery, zbiera fundusze m.in. na budowę szkoły w Tanzanii, opiekuje się sierotami na Madagaskarze, a także organizuje liczne akcje charytatywne i koncerty.

2018: laureatem został Mirosław Skrzypczyk, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Szczekocinach. Od kilkunastu lat zajmuje się przywracaniem pamięci o Żydach lelowskich i szczekocińskich, organizując Szczekociński Festiwal Kultury Żydowskiej "Jahad - razem" oraz Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej, XVII Święto Ciulimu-Czulentu.