Zespół EFC to ludzie z pasją, pracujący nad tworzeniem wysokich standardów edukacji i wspierania rozwoju młodzieży w Polsce.
Nad pracą całej fundacji czuwa Zarząd. Rada jest organem nadzorczym Fundacji. Odpowiada za jej rozwój zgodnie z wizją Andrzeja Czerneckiego i wartościami, które były bliskie naszemu patronowi, prof. Romanowi Czerneckiemu. Do obowiązków rady należą m.in. zarządzanie funduszem żelaznym oraz zatwierdzanie budżetów EFC.
Zarówno pracownicy zajmujący się administracją, komunikacją, finansami, jak i Ci, którzy bezpośrednio pracują z młodzieżą są wysokiej klasy specjalistami, z wieloletnim doświadczeniem w pracy w organizacjach pozarządowych.
Szczególne zadania w EFC pełnią koordynatorzy regionalni i psycholog, którzy codziennie wspierają stypendystów Programu Stypendialnego Horyzonty. To oni najlepiej znają ich potrzeby oraz czuwają nad przebiegiem rekrutacji.
Emilia Gromadowska - Prezes Zarządu
Absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka Uniwersytetu Amsterdamskiego. Przez 13 lat pracowała w międzynarodowej organizacji dobroczynnej United Way. Projektowała i wdrażała w polskich i zagranicznych firmach nowatorskie w skali kraju programy społeczne i wolontariackie. Ekspertka w dziedzinie wolontariatu pracowniczego i autorka wydanego w 2007 r. „Poradnika Wolontariusza”. Doświadczony menedżer organizacji pozarządowych i konsultant CSR. Prezes zarządu fundacji korporacyjnych takich, jak Fundacja WARTY i Kredyt Banku „Razem możemy więcej”, czy Fundacja ORLEN DAR SERCA. Angażuje się społecznie w działania Forum Darczyńców w Polsce pełniąc funkcję członka zarządu.
dr Igor Czernecki - Przewodniczący Rady Fundacji
Andrzej Czernecki Jr
Jan Krzewiński
Marta Drozd
Krzysztof Arciszewski
Absolwent New York University oraz University of Oxford. Związany z inwestycjami kapitałowymi od 2011 roku. Założyciel szkoły brytyjskiej w Wilanowie. Wioślarz i himalaista. Podróżnik wędrowny.
dr Grażyna Czetwertyńska
Humanistka o szerokich zainteresowaniach. Wykształcenie zdobyła na kierunku Filologia Klasyczna na UW, w Wielkiej Brytanii i w USA. Jest wykładowczynią na Wydziale "Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Była dyrektorką programu „Szkoła z klasą”. Autorka publikacji na temat metod nauczania i oceniania, dwujęzyczności i edukacji międzykulturowej. Pracuje na wydziale “Artes Liberales” UW i na studiach podyplomowych w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkinią Uczelnianego Zespołu Zapewniania Jakości Kształcenia UW. Reprezentuje w Polsce The Kosciuszko Foundation z Nowego Jorku, fundację, która zajmuje się organizacją wymiany naukowców i artystów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
prof. Michał Federowicz
Kieruje Zespołem Socjologii Polityki, Gospodarki i Edukacji w Instytucie Filozofii i Socjologii (IFiS) PAN. Ukończył socjologię UW, a wcześniej studia na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. W latach 1980-1984 wykonywał prace badawcze w Instytucie Lotnictwa. Od roku 1984 pracuje w IFiS PAN. W latach 1994-1995 stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej: Cornell University, Harvard University (Center for European Studies, Department of Government). W latach 2009-2017 dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.
dr Mikołaj Herbst
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych. Kierownik Zakładu Nauk Społecznych w Edukacji w Instytucie Badań Edukacyjnych. Specjalizuje się w badaniach z dziedziny ekonomii edukacji, rozwoju regionalnego i lokalnego, a także w analizie cykli koniunktury. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych. Kierownik i uczestnik projektów badawczych finansowanych przez Komitet Badań Naukowych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Narodowe Centrum Nauki. W latach 2008-2009 był członkiem Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów.
Ula Malko
Ukończyła Psychologię na Uniwersytecie SWPS, podyplomowe studia trenerskie oraz kurs pracy metodą projektów badawczych w USA. Od 10 lat wspiera nauczycieli w lepszym rozumieniu potrzeb rozwojowych dzieci i procesów związanych z dynamiką grupy. Pracuje także z zespołami nauczycieli by przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu oraz wzmacniać między nimi współpracę. Przez dwa lata prowadziła sieć dla nauczycieli podstawówek. Wspiera merytorycznie kadry pracujące z dziećmi w różnych formach edukacyjnych (kolonie, zajęcia dodatkowe). Współpracuje z Fundacją Rozwoju Dzieci, Fundacją Przestrzeń dla Edukacji oraz Fundacją Wolna Szkoła.
Alicja Pacewicz
Ekonomistka, działaczka społeczna i oświatowa. Współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). Od 1994 r. W CEO propaguje wiedzę, umiejętności i postawy obywatelskie oraz wspiera szkoły w skutecznej i nowoczesnej edukacji. Współautorka programów edukacyjnych (w tym: „Kształcenie Obywatelskie w Szkole Samorządowej”, „Szkoła z klasą 2.0”, „Ślady przeszłości”, „Młodzi Głosują”, „Filmoteka Szkolna. Akcja”), podręczników do wiedzy o społeczeństwie i przedsiębiorczości, publikacji metodycznych szkoleniowych. W ubiegłych latach ekspertka MEN, współorganizatorka projektów współpracy międzynarodowej (m.in. Networking European Citizenship Education). Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.
dr Przemysław Sadura
Doktor socjologii, adiunkt w Instytutu Socjologii UW, założyciel Fundacji „Pole Dialogu”, publicysta „Krytyki Politycznej”. Interesuje się systemem edukacji, zróżnicowaniem klasowym i partycypacją obywatelską. W swojej pracy obok badań socjologicznych posługuje się także interwencją społeczną. Od lat współpracuje z trzecim sektorem i administracją publiczną prowadząc badania, szkolenia i konsultacje. Ostatnio opublikowane książki: Upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej w perspektywie współczesnych teorii rewolucji, Warszawa 2015 i Edukacja obywatelska w działaniu Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2013.
Małgorzata Chmielecka
Menadżerka programowa
Doświadczona menadżerka, kierująca organizacjami i projektami o celach społecznych. Doświadczenie zdobywała zarówno zarządzając fundacją korporacyjną, realizując projekty w dużych organizacjach pozarządowych oraz prowadząc przedsiębiorstwo społeczne. Motywację do działania czerpie z możliwości realnego wpływania na otoczenie oraz budowania wartościowych relacji z ludźmi. W wolnym czasie uczy się pływać, gra na pianinie i uprawia pomidory na balkonie.
Agnieszka Sawczuk
Dyrektorka ds. Komunikacji
Absolwentka Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonatka filantropii. Ekspertka w tym obszarze z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu organizacjami non-profit na wszystkich poziomach funkcjonowania. Współtworzyła nową definicję filantropii w Polsce. Doradzała liderom biznesu, firmom rodzinnym, osobom indywidualnym, a także organizacjom społecznym w Polsce i w Europie. Tworzyła i zarządzała funduszami filantropijnymi finansującymi projekty społeczne.
Agata Bańkowska
Menedżerka ds. komunikacji
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od lat związana z branżą reklamową. Interesuje się kulturą, reklamą oraz budowaniem wizerunku marki. W Fundacji EFC odpowiedzialna jest za szeroko pojęte tematy związane z komunikacją. Możliwość łączenia swoich umiejętności i zainteresowań na rzecz fundacji daje jej dużo determinacji i satysfakcji. Prywatnie uwielbia przyrodę, sztukę i podróże.
Zofia Jaworowska
Specjalistka ds. komunikacji
Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, antropologii społecznej na Goldsmith's College w Londynie oraz czeskiej filmówki FAMU. W Fundacji wraz z Agatą i Agnieszką współtworzy zespół komunikacji. Przede wszystkim jest odpowiedzialna za wszystko, co pisane, tłumaczone i publikowane. Po godzinach pisze scenariusze, gra na fortepianie i nałogowo ogląda filmy.
Urszula Kuczyńska
Koordynatorka projektów
Absolwentka Psychologii Społecznej Uniwersytetu SWPS oraz Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.Podejmowała też studia w zakresie Projektowania Wystaw na Politechnice w Mediolanie. Zdobyła dyplom z Edukacji Artystycznej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną w warszawskiej ASP. Pracuje na co dzień z przestrzenią i rzeźbą zarządzając dorobkiem artystycznym. Interesuje ją wychowanie estetyczne oraz kultura edukacji.
*Obecnie na urlopie macierzyńskim
Aleksandra Saczuk
Koordynatorka programu Edukacja Inspiracja
Absolwentka europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonatka edukacji, trenerka, opracowuje projekty edukacyjne i społeczne, i nimi zarządza. Doświadczenie zdobywała w organizacjach pozarządowych (m.in. w CEO, PFRS), jak również w polskiej i francuskiej administracji państwowej oraz na uczelni – realizując jako doktorantka projekty badawcze. Wierzy w mądrą, nowoczesną edukację podążającą za zmieniającym się światem.
Magdalena Gołębiowska
Koordynatorka Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Nauk Społeczno-Pedagogicznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami. Doświadczona autorka jak i realizatorka projektów społecznych i edukacyjnych, w tym międzynarodowych. W Fundacji EFC odpowiada za koordynację konkursu Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego. Ważna jest dla niej edukacja i wymiana najlepszych praktyk, które służą budowaniu współpracy pomiędzy sektorem pozarządowym i biznesowym. Swoją uwagę koncentruje także na aranżacji roślin w przestrzeni użytkowej i podróżach.
Joanna Utrata
Księgowa
Absolwentka Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT. Księgowa z dużym doświadczeniem zawodowym. Nie straszny jej żaden program księgowy. Lubi aktywny wypoczynek, dobrą kuchnię i nowe wyzwania.
Krystyna Kiełbowicz
Księgowa
Księgowa z dużym doświadczeniem, audytor. Długoletni pracownik p. Andrzeja Czerneckiego. Od cyfr odpoczywa na łonie przyrody przy pracy w ogrodzie. W niepogodę lubi oglądać filmy przyrodnicze.
Igor Brewka
Menedżer ds. administracji
Absolwent ukrainistyki UMSC w Lublinie, pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie, tłumacz przysięgły. Chętnie podejmuje się różnych wyzwań organizacyjno-administracyjnych oraz pomaga potrzebującym. Z zamiłowania informatyk. Lubi dobre kino, gry komputerowe i planszowe oraz literaturę fantastyczną.
Ulyana Buzenko
Specjalistka ds. administracji
Absolwentka Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, nauczycielka, pracowniczka naukowo-dydaktyczna.
W Fundacji EFC wykorzystuje swoje doświadczenia w pracy administracyjnej. Lubi pomagać innym, podróżować i czytać. Interesuje się psychologią i rozwojem dzieci.
Igor Brewka
Koordynator programu Horyzonty w województwie warmińsko-mazurskim
Absolwent ukrainistyki UMSC w Lublinie, pracownik naukowo-dydaktyczny UWM w Olsztynie, tłumacz przysięgły. Chętnie podejmuje się różnych wyzwań organizacyjno-administracyjnych oraz pomaga potrzebującym. Z zamiłowania informatyk. Lubi dobre kino, gry komputerowe i planszowe oraz literaturę fantastyczną.
Elżbieta Broda
Koordynatorka programu Horyzonty w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim
Ukończyła politologię i historię na Uniwersytecie Gdańskim. Studentka Iberystyki. Nauczyciel i pedagog, od wielu lat pracuje z młodzieżą zdolną. Największa pasja: podróże po wyspach Greckich i Andaluzji.
Iza Buczek
Koordynatorka programu Horyzonty w województwie podlaskim
Absolwentka Politechniki Białostockiej i George Brown College w Toronto. Ukończyła podyplomowe studia „ Zarządzania oświatą”. Nauczycielka języka angielskiego z wieloletnim stażem pedagogicznym w kraju i za granicą. Dzieli się swoim doświadczeniem zawodowym, społecznikowskim i skautingowym, zachęcając młodzież do działań w organizacjach pozarządowych. Interesuje się turystyką kulturową, w szczególności poszerzaniem wiedzy na temat tradycji historycznych i ludowych Podlasia.
Aneta Ceglarek
Koordynatorka programu Horyzonty w województwie dolnośląskim
Absolwentka judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, edukatorka i nauczycielka. Prowadzi warsztaty w ramach edukacji pozaformalnej oraz uczy w jednej z wrocławskich szkół. Brała udział w projektach badawczych i edukacyjnych m.in.: „Muzeum na Kółkach” oraz „Polscy Sprawiedliwi-Przywracanie Pamięci”. Od 7 lat współpracuje z Fundacją Forum Dialogu oraz MHŻP „Polin”. Interesuje się historią Dolnego Śląska oraz szkolnictwem mniejszości narodowych i etnicznych. Uwielbia kino, spotkania i rozmowy z ludźmi oraz wędrówki po Kotlinie Kłodzkiej.
Agnieszka Jabłońska-Buchla
Psycholog, koordynatorka programu Horyzonty w województwach wielkopolskim i łódzkim
Absolwentka Wydziału Studiów Edukacyjnych oraz Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od wielu lat związana z organizacjami pozarządowymi. Pedagog i psycholog z zawodu i z zamiłowania. Miłośniczka gór, kina europejskiego i jogi.
Łukasz Krzemiński
Koordynator programu Horyzonty w województwach małopolskim i śląskim
Absolwent filologii polskiej UJ i pedagogiki UP w Krakowie. Od wielu lat pracuje z młodzieżą z ubogich środowisk. Lubi otaczać się książkami i jeździć na rowerze.
Marek Michalewski
Superwizor programu Horyzonty
Absolwent Morskiej Uczelni w Gdyni. Po zakończeniu wieloletniej pracy na morzu w charakterze radiooficera, objął opieką Stypendystów pochodzących ze szkół w Słupi i Szczekocinach. W EFC jest odpowiedzialny za współpracę w zakresie pomocy materialnej i promocji Gimnazjum im prof. Romana Czerneckiego w Słupi.
Andrzej Piękoś
Koordynator programu Horyzonty w województwach mazowieckim i świętokrzyskim
Pedagog specjalny z zakresu resocjalizacji i wspomagania rodziny. Autor projektów edukacyjnych, scenariuszy zajęć, trener. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla dzieci i młodzieży dotyczące bezpieczeństwa w internecie, szkoli w tym zakresie również profesjonalistów oraz rodziców. Pasjonuje się realizacją dźwięku.
Maria Starzewska
Koordynatorka programu Horyzonty w województwie podkarpackim
Socjolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała z osobami bezdomnymi w Londynie, biurze prasowym Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, współtworzyła Fundację prof. Bronisława Geremka. W młodości była wolontariuszką Fundacji Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera, co wspaniale wspomina. 3 lata temu zamieszkała we wsi Czarne w Beskidzie Niskim, gdzie prowadzi plenery ceramiczne.
Robert Walków
Koordynator programu Horyzonty w województwach lubuskim i zachodniopomorskim
Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, specjalizacja nauczycielska języka polskiego. Od 3 lat związany z pracą z młodzieżą, od roku w Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. Wcześniej realizował projekty finansowane z Funduszy Europejskich. Z zamiłowania sportowiec zarówno jako kibic, jak i aktywnie pokonujący kilometry średnich i długich dystansów biegowych.
Małgorzata Zataj
Psycholog w programie Horyzonty
Absolwentka psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, psychoterapeutka systemowa, coach, trener i interwent kryzysowy. Zakochana w rodzinnych wartościach oraz wydobywaniu potencjału z drugiego człowieka. Uwielbia szukać we wszystkim drugiego, dobrego dna. W Fundacji EFC odpowiedzialna jest za koordynowanie województwa dolnośląskiego i opolskiego oraz szeroko pojętą opiekę psychologiczną Stypendystów. Prywatnie uwielbia piec ciasta, przygotowywać niespodzianki oraz podróżować.
Maciej Ziółkowski
Koordynator programu Horyzonty w województwach lubelskim i podkarpackim
Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie, od wielu lat współpracuje z młodzieżą z rodzin patologicznych, ubogich i wielodzietnych. Pasjonuje się sportem, a w szczególności piłką nożną, a także teatrem oraz literaturą związaną z tematyką wojenną.