publikacja o Romanie Czerneckim
19.07.2018

Ukazała się publikacja o naszym Patronie pod redakcją Mirosława Skrzypczyka - "Uczymy dalej. Roman Czernecki i jego szkoły w Słupi oraz Szczekocinach"

Fundacja EFC wydała swoim nakładem publikację autorstwa Mirosława Skrzypczyka, która prezentuje portret wybitnego pedagoga i znakomitego organizatora, twórcy tajnego nauczania, którego ośrodek mieścił się w Słupi, a także założyciela pierwszej powojennej szkoły średniej w Szczekocinach. Portret to jednak szczególny – Romana Czerneckiego poznajemy bowiem z różnych perspektyw i przez pryzmat różnych opowieści: jego własnych wspomnień i dziennikowych notatek, archiwalnych dokumentów, zapisków żony Janiny, wspomnień jego najbliższych oraz relacji przyjaciół, współpracowników, nauczycieli i uczniów. W proponowanym portrecie Czernecki zostaje uchwycony w momentach doświadczeń granicznych, które wymagały od niego zdecydowanego reagowania na zmiany rzeczywistości i dokonywania trudnych wyborów.