Budżet partycypacyjny w gminie Szczekociny

Wraz z końcem roku szkolnego zamknęliśmy projekt Budżet partycypacyjny w gminie Szczekociny. Pięć szkół ze Szczekocin, Goleniowa i Rokitna, przy wsparciu naszej fundacji, zaprosiło swoje społeczności do działania, którego celem była zmiana kawałka szkolnego otoczenia.

Najpierw szkoły przeszły cykl szkoleń i warsztatów, podczas których uczyły się zasad formułowania budżetu i przeprowadzania naboru i wyboru projektów, następnie pobudzały swoją kreatywność dotyczącą możliwych działań w ramach budżetu, a także zapoznawały z technikami promocji swoich pomysłów. Aby przeprowadzić ten cykl szkoleniowy, współpracowaliśmy z ekspertami: Magdą Domańską i Michałem Tragarzem.

Po przygotowaniu merytorycznym przyszedł czas działania. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły zgłaszali swoje pomysły, a następnie zachęcali do oddania głosu na swoją inicjatywę. Każda szkoła otrzymała od naszej fundacji grant w wysokości 2 000 zł na realizację zwycięskich projektów.

Jednak to nie sama możliwość wydania tej kwoty była najważniejsza. Istotą budżetu partycypacyjnego jest przekazanie społeczności kawałka demokracji, gdzie każdy, bez znaczenia czy jest uczniem, czy pracuje w sekretariacie, ma realny wpływ na zmianę. Może wyjść z inicjatywą i przekonać otoczenie do swojego pomysłu, który przez demokratyczne głosowanie, zostanie następnie zrealizowany.

Zaangażowanie wszystkich pięciu szkół w Gminie Szczekociny było bardzo duże. Zarówno na etapie warsztatów, realizacji jak i wyboru projektów, nauczyciele i uczniowie chętnie podejmowali inicjatywę, reklamowali pomysły, a potem ruszyli do urn. Wzięli sprawy w swoje ręce.

Przy takim podejściu Fundacja EFC bardzo chętnie powróci z budżetem partycypacyjnym do Szczekocin w przyszłym roku szkolnym.