03.02.2022

Uwaga na szkołę | Rozwiązania dla edukacji – czas na szkołę wspólnoty nauczycieli

„Czas na szkołę wspólnoty nauczycieli" to kolejne materiały przygotowywane przez nasz ekspercki zespół specjalnie dla Was – nauczycieli i nauczycielek, dyrektorów i dyrektorek, i  wszystkich, którym bliska jest edukacja.

Wspólnota praktyki nauczycielskiej, to trzecie wyzwanie, którym zajęliśmy się w projekcie Uwaga na szkołę | Rozwiązania dla edukacji. Wobec wyzwań zmieniającego się świata i zmieniającej się szkoły nauczyciele w wielu przypadkach pozostają bezradni i sami. Aby dziś skutecznie uczyć dzieci i młodzież, nie wystarczy jednak jedna osoba – potrzeba całej wspólnoty osób, dla których edukacja jest ważna. Jak ją tworzyć? Jak inspirować nauczycieli i nauczycielki do wzajemnego uczenia się i wspierać ich rozwój zawodowy? Jaka jest w tym rola dyrektora czy dyrektorki?

W publikacjach pokazujemy, jak krok po kroku wprowadzać spotkania i superwizje nauczycielskie, obserwacje koleżeńskie, współnauczanie. To sposoby na to, by budować szkołę, która jest wspólnotą: nauczycieli, uczącą się, wzajemnego wsparcia.

Materiały – dłuższe opracowanie oraz praktyczne wskazówki w wersji skróconej – można pobrać na stronie Uwaga na Szkołę. Tam również znajdują się nasze wcześniejsze publikacje – „Czas na szkołę dobrych relacji" oraz „Czas na szkołę kompetencji". Pobraliście je już ponad 3000 razy. Mamy nadzieję, że z takim samym zainteresowaniem skorzystacie z najnowszego rozdziału, który oddajemy w Wasze ręce.