EFC

Aktualności

15.02.2022

Trwa rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty

Wiele dróg, jedno stypendium. Pod takim hasłem rozpoczęliśmy tegoroczną rekrutację do Horyzontów – programu stypendialnego, który już od 12 lat pomaga licealistom i licealistkom w nauce, rozwijaniu pasji oraz mądrym, odpowiedzialnym i szczęśliwym wkraczaniu w dorosłe życie. 

Zaproszenie kierujemy do ósmoklasistów, którzy pochodzą z małych miejscowości, a chcieliby dalej uczyć się i rozwijać w wymarzonym liceum lub technikum w dużym mieście. Stypendium otrzymują na cały okres nauki w szkole średniej. Program Stypendialny Horyzonty objął już blisko 900 uczniów szkół ponadpodstawowych. Rekrutacja trwa od 15 lutego do 31 marca 2022 roku – wystarczy wypełnić formularz dostępny na naszej stronie tutaj.

Czym dokładnie są Horyzonty? Kto może ubiegać się o stypendium? Na te pytania odpowiada Aleksandra Saczuk, prezeska Fundacji EFC: – W Horyzontach pracujemy z młodymi ludźmi z aspiracjami. Bez naszego wsparcia trudno byłoby im je realizować. Na przykład ze względu na odległość od dobrej szkoły średniej, czyli tzw. wykluczenie komunikacyjne, czy ograniczenia finansowe rodziny, które sprawiają, że sami nie mogą sobie pozwolić na wysłanie dziecka do szkoły, gdzieś dalej od domu. Dla mnie stypendium Horyzonty to inwestycja społeczna.

Dlaczego Horyzonty? 

To nasza odpowiedź na potrzeby młodych ludzi w zmieniającym się świecie oraz na wyzwania polskiego systemu edukacji. O jakiej szkole marzę? Wybieram profil ścisły, humanistyczny, a może chcę iść do technikum? Czy dam sobie radę w obcym mieście, z dala od rodziny? Jak wyobrażam sobie swoją przyszłość? Jak mogę mieć wpływ na życie swoje i mojej lokalnej społeczności?

Szukamy odpowiedzi na te wątpliwości wspólnie ze stypendystami i stypendystkami. Pomagamy uczniom i uczennicom w przejściu do kolejnego etapu edukacji i w odkryciu, co daje im szczęście. To pozwala im wykorzystać własny potencjał. Jak podkreśla Aleksandra Saczuk: – W programie łączymy kilka elementów. Zapewniamy to, co podstawowe, np. mieszkanie, wyżywienie. Wtedy nasza młodzież może myśleć o tym, co naukowe – to gwarantują szkoły, z którymi współpracujemy. Jednak na tym się nie zatrzymujemy. Horyzonty to również stypendium rozwojowe. Pracujemy ze stypendystami i stypendystkami metodą tutoringu, towarzyszymy im w budowaniu poczucia własnej wartości, w odkrywaniu mocnych stron, zainteresowań i ich rozwijaniu. Żeby to się udało, kluczowe są bliskie, bezpośrednie relacje – to nasz wyróżnik.

Proponujemy program, który poza możliwością nauki w najlepszych liceach i technikach w kraju, stawia na budowanie więzi z rówieśnikami, zaangażowanie społeczne i rozwój osobisty. To ambitne zadanie – oto jak je realizujemy.

Co w ramach stypendium?

Stypendyści i stypendystki Horyzontów mogą liczyć na pokrycie kosztów nauki w liceum lub technikum w jednym z 12 dużych miast w całej Polsce – w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Krośnie. Pokrywamy koszty związane z mieszkaniem w bursie, wyżywieniem czy nauką języków obcych. Finansowe wsparcie dotyczy także pasji i zainteresowań, które stypendyści i stypendystki rozwijają wraz z zespołem fundacji dzięki pracy metodą tutoringu. Wspólnie spędzają letnie wakacje i zimowe ferie, biorą udział w warsztatach. To fundament oferty stypendialnej. 

Dla mnie największą wartością Horyzontów jest wspólnota i społeczność, dzięki której można poczuć się pewnie – w działaniach naukowych, ale też społecznych, artystycznych, sportowych. Codziennie pomagamy sobie w gronie kolegów, koordynatorów czy osób, które spotykamy na wakacjach i feriach – opowiada Igor, stypendysta Horyzontów. W Horyzontach ważne są dla nas kompetencje społeczne. Uczestnicy programu budują swoją tożsamość w zetknięciu z różnorodnością świata. Uczą się bycia empatycznymi i aktywnymi Polakami i Europejczykami. To również zobowiązanie ze strony uczestników i uczestniczek programu do działania na rzecz innych. Możliwości są różne, od wspólnego organizowania projektów społecznych po pomaganie młodszym koleżankom i kolegom. 

Nad stypendystami i stypendystkami czuwa nasz jedenastoosobowy zespół koordynatorów regionalnych, z wiedzą pedagogiczną i psychologiczną, który towarzyszy im na co dzień. Podopieczni Fundacji są traktowani poważnie i po partnersku, mają wpływ na kształt oferowanego wsparcia. W trudnych sytuacjach nigdy nie są sami, mają do dyspozycji profesjonalną pomoc psychologiczną. Stypendyści uczą się współpracować ze sobą, ale też wzmacniają swoje poczucie samodzielności. Możliwości jest wiele – tylko dzięki kreatywnemu działaniu i myśleniu, w szkole i poza szkolnymi schematami, młodzi ludzie odnajdą się w dynamicznie zmieniającym się świecie. Zwraca na to uwagę stypendystka Horyzontów, Dominika: – Horyzonty przede wszystkim dały mi pewność siebie. Pewność w tym, że jeśli coś sobie wymarzę, to mogę to zrobić, ale równocześnie dały mi świadomość, że niekoniecznie dokonam tego tą drogą, którą sobie na początku wybrałam. Dały mi świadomość, że elastyczność jest dobra, zmiany są ważne i potrzebne, i dzięki nim ludzie mogą się rozwijać.

O stypendium mogą ubiegać się ósmoklasiści z miejscowości do 30 000 mieszkańców, którzy planują naukę w jednej ze szkół średnich współpracujących z Fundacją EFC, a średni miesięczny dochód w ich rodzinie nie przekracza 1550 zł netto na osobę. Jak wygląda proces rekrutacji? Kim są koordynatorzy i koordynatorki programu? O tym wszystkim można przeczytać na stronie Programu Stypendialnego Horyzonty. Rekrutacja trwa do 31 marca – to szansa na nowe otwarcie, nową drogę dla młodzieży z całej Polski.

Program Stypendialny Horyzonty Fundacji EFC jest realizowany w partnerstwie strategicznym z Fundacją Rodziny Staraków