20.09.2020

Doświadczamy wspólnoty w Szczekocinach

19 września 2020 r. uczestniczyliśmy w II Forum Szczekociny Doświadczenie Wspólnoty. Przy jednym stole usiedli wszyscy – młodzież, nauczyciele, przedstawiciele samorządu, organizacji społecznych i całej społeczności lokalnej. Rozmawiali o tym, jak razem wzmacniać swoją wspólnotę, o jej potrzebach, rozwiązaniach, oczekiwaniach ludzi. Starali się odpowiedzieć na pytanie nie tylko, jak wspólnotowo myśleć, ale jak brać odpowiedzialność za to wspólnotowe działanie. Zastanawiali się nie tylko, jak być mieszkańcem, ale również w pełni doświadczać swojego miasta – jego historii, tradycji, kultury. Jak czerpać z doświadczeń innych, ale zachować tożsamość swojego miejsca.

To była fantastyczna lekcja uczenia się dialogu, prowadzenia międzypokoleniowej dyskusji o sprawach istotnych dla całej społeczności miasta - od tworzenia przestrzeni aktywności młodzieży przez uatrakcyjnianie przestrzeni publicznej aż po usprawnianie lokalnego transportu. To niezwykle ważne, bo tylko w ten sposób młodzi ludzie mogą poczuć, że mają wpływ na otoczenie. Mogą rzeczywiście poczuć się częścią tej wspólnoty.

Jak zapewnia Mirosław Skrzypczyk, który z ramienia Zespołu Szkół w Szczekocinach, gdzie odbyło się Forum, koordynował jego przygotowania: szkoła jest najlepszym miejscem spotkania. To właśnie w szkole powinniśmy uczyć się rozmawiać, prowadzić dialog, dochodzić do wspólnych rozwiązań. Forum w zamyśle jest wydarzeniem cyklicznym i już na stałe zostało wpisane w kalendarz wydarzeń miasta. Tworzone przy współpracy przedstawicieli całej społeczności doskonale pokazuje, jak mieszkańcy w sposób partycypacyjny mogą podejmować decyzje  - przez społeczność, dla społeczności.

Współorganizatorem Forum Szczekociny. Doświadczenie Wspólnoty była Fundacja EFC (program Szkoła Partnerska), Zespół Szkół w Szczekocinach, Stowarzyszenie Przyjaciół i Absolwentów Zespołu Szkół w Szczekocinach. Partnerami wydarzenia był Urząd Miasta i Gminy Szczekociny oraz STOCZNIA.