EDUKACJA INSPIRACJA: spotkanie uczestników dwóch edycji programu

Za nami jedyne w swoim rodzaju wydarzenie! W sobotę 30 stycznia spotkaliśmy się z uczestnikami programu Edukacja Inspiracja. Niby  nic w tym dziwnego, bo robimy to regularnie.  Jednak tym razem, było to spotkanie absolutnie wyjątkowe. Po pierwsze odbyło się online, ale dziś to już chyba nikogo nie dziwi. Po drugie, po raz pierwszy w historii Edukacji Inspiracji, spotkaliśmy się z uczestnikami dwóch edycji - trzeciej, dopiero co zakończonej, oraz czwartej, w która powoli zaczyna się rozkręcać.

Dla uczestników trzeciej edycji - nauczycieli oraz uczniów - była to okazja do zaprezentowania efektów rocznej pracy w projektach edukacyjnych, a dla nauczycieli z czwartej edycji możliwość poznania dotychczasowych działań, czerpania inspiracji i nawiązywania nowych znajomości.

Wydarzenie rozpoczęło krótkie otwarcie, podczas którego Aleksandra Saczuk, prezeska Fundacji EFC oraz Michał Szeląg, dyrektor programowy Fundacji Szkoła z Klasą powitali uczestników spotkania i zaprosili ich do krótkiej aktywności. Uczestnicy przed spotkaniem dostali przesyłki ze specjalnymi kartami Edukacji Inspiracji, na których znajdują się ikony (np. kciuk, serce, znak zapytania), ułatwiające zdalną komunikację w dużej grupie. Nauczyciele i uczniowie pokazując karty z wybraną ikoną do kamery, odpowiedzieli m.in. na pytania o to, skąd są, u kogo pada śnieg i kto już jadł śniadanie. Ta krótka zabawa to tylko przedsmak tego, jak można wykorzystać karty podczas zdalnych lekcji.

Po tej krótkiej rozgrzewce przeszliśmy do części, w której poznaliśmy projekty z nowej, czwartej edycji programu. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zrobili tego w oryginalnej formie. Dlatego przygotowaliśmy storytelling o 40 nauczycielach i ich projektach, który w teleekspresowym skrócie przeczytał Maciej Orłoś.

Po tych emocjach i krótkiej przerwie przeszliśmy do gwoździa programu, czyli prezentacji projektów z trzeciej edycji. W osobnych, wirtualnych pokojach znalazło się pięć grup, w których skład wchodzili nauczyciele i uczniowie trzeciej oraz nauczyciele czwartej edycji. To właśnie tam mieliśmy szansę usłyszeć i zobaczyć efekty zakończonych projektów edukacyjnych. Uczestnicy przygotowali prezentacje, pokazy zdjęć, filmów, podzielili się z nami doświadczeniami i przemyśleniami związanymi z realizacją działań w trudnym czasie trwania pandemii. Prezentacje, tak samo jak projekty, były różnorodne - mogliśmy posłuchać m.in. opowieści o aranżacji szkolnego kącika relaksu, szkolnych ogródków, akcji społecznej dotyczącej śmieci czy robotów szachowych, które przez pandemię zamieniły się w podwodne rozgrywki szachów. Po każdej prezentacji pozostali uczestnicy mieli szansę zadać swoje pytania. Wszystko to pozwoliło na zebranie cennych wskazówek do realizacji projektów. Zostały spisane przez moderatorów grup - koordynatorów Fundacji EFC i trenerów FSZK - na wirtualnych tablicach Jamboard, a następnie zaprezentowane wszystkim grupom podczas podsumowania spotkania.

I chociaż z utęsknieniem czekamy na spotkanie na żywo, to cieszymy się, że mogliśmy spotkać się w tej formie! Jak zwykle nie zabrakło uśmiechów, dobrych emocji, życzliwości i przede wszystkim edukacyjnych inspiracji! W imieniu swoim i Fundacji Szkoła z Klasą dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą sobotę!