Lider: samotny wilk czy wilk z watahą?

W dniu 3 lutego 2021 r. odbyło się spotkanie dyrektorów i dyrektorek szkół, które współpracują z Fundacją EFC przy realizacji Programu Stypendialnego Horyzonty. Poruszanym tematem była samotność lidera – zastanawialiśmy się wspólnie czy lider musi doświadczać samotności, a jeśli nie – to jak może szukać sojuszników i budować swoją sieć wsparcia.

W spotkaniu wzięli udział: Zdzisław Hofman – tutor, członek Rady Programowej Instytutu Tutoringu Szkolnego, współtwórca i wieloletni prezes Stowarzyszenia KLANZA, nauczyciel, biolog, Sławomir Prusakowski – psycholog, trener i nauczyciel akademicki SWPS we Wrocławiu, dyrektorzy i dyrektorki szkół współpracujących z Fundacją EFC, oraz ze strony Fundacji Aleksandra Saczuk – prezeska i w roli moderatorki spotkania, Małgorzata Chmielecka – członkini zarządu, dyrektorka Programu Stypendialnego Horyzonty.

Rozmowa o samotności lidera (lub jej braku) miała charakter uniwersalny, nieograniczony jedynie do sytuacji pandemii, podawała konkretne podpowiedzi, dobre praktyki i narzędzia. Rozmawialiśmy zarówno o tym jak można zorganizować pracę w szkole, by wspierać współpracę w zespole, jak delegować zadania i pozbywać się perfekcjonizmu, a także… jak liderzy mogą zadbać o siebie, po to by mogli skutecznie wspierać innych.

Szczegółową notatkę ze spotkania, wraz z konkretnymi wskazówkami i podpowiedziami, znaleźć można w  załącznonym pliku: Samotnosc_lidera.

Spotkanie zakończyliśmy konkluzją, iż ogromnym wsparciem dla liderów jest kontakt z osobami, które są w podobnej sytuacji, mierzą się z podobnymi wyzwaniami, rozumieją dobrze wzajemne wątpliwości. Dla nas – zespołu Fundacji EFC – to motywacja, by organizować kolejne spotkania szkół Programu Stypendialnego Horyzonty, na których umożliwimy rozmowę i wymianę dobrych praktyk między liderami szkół. Do tego się zobowiązujemy.