EFC

Aktualności

07.03.2023

Finał drugiej edycji Form podstawowych

Finałowe spotkanie programu „Formy podstawowe”, organizowanego już po raz drugi przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego, odbyło się 6 marca 2023 roku w Warszawie.

Na święto "Form podstawowych" przybyło 29 uczniów i uczennic oraz 16 nauczycielek z 14 szkół podstawowych, które brały udział w ostatniej edycji programu. Finał został zorganizowany w przestrzeni byłej szkoły, w której obecnie znajduje się społeczna instytucja kultury Szkoła, współprowadzona przez kolektyw artystyczny Komuna Warszawa. Spotkanie otwarło przywitanie się i poznanie osób z innych szkół z całej Polski, wspólne drugie śniadanie oraz krótki warsztat integracyjny. Następnie uczestnicy podzielili się na grupy warsztatowe. Ich zadaniem było wspólne stworzenie wodnej symfonii inspirowanej pracą artysty Tareka Atouiego pt. „Bąble i krople”, która znalazła się w pudełku drugiej edycji programu. Za pomocą prostych instrumentów, rurek, butelek, mis wypełnionych wodą, folii oraz hydrofonów uczestnicy nagrali podwodne dźwięki, pod okiem prowadzących: Joanny Bronisławskiej i Igora Nikiforowa. Następnie, we wspólnej improwizacji na prawie 50 osób, wykonany został utwór „Hydrofonia”, który stał się muzycznym zamknięciem części warsztatowej. Do tworzenia tego utworu muzycznego wykorzystane zostały proste instrumenty, bodydrumming oraz głosy uczestników i uczestniczek.  

Na sam koniec spotkania, po wspólnym posiłku i rozmowach, nadszedł czas na premierę filmu stworzonego przez artystkę Jaśminę Wójcik, zmontowanego z materiałów dokumentacyjnych przesłanych przez uczniów i uczennice w czasie trwania programu w ich szkołach.

“Formy podstawowe” to cykliczny program skierowany do uczennic i uczniów od czwartej do ósmej klasy szkoły podstawowej, realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego (Fundację EFC). 

Dotychczas zrealizowano dwie edycje programu, w których wzięło udział ponad 400 uczniów i uczennic oraz 25 nauczycieli i nauczycielek oraz 5 instytucji artystycznych z całej Polski. W tym czasie 20 artystów i artystek (m.in. Slavs and Tatars, Paweł Althamer, Katya Buchatska czy Raqs Media Collective) stworzyło nietypowe dzieła sztuki, które zapakowano w specjalne zaprojektowane pudełka i wysłano do 25 szkół podstawowych. Pudełka i dzieła sztuki w nich zawarte były bazą do działań artystycznych i stanowiły zaproszenie dla uczniów i uczennic do samodzielnego stworzenia wystawy sztuki współczesnej w ich szkołach. W 2023 roku ogłoszona zostanie trzecia edycja tego programu.