EFC

Aktualności

08.03.2023

Głos młodzieży w podcaście Ponad Horyzont

Każdy z nas mierzy się z wieloma wyzwaniami. Młodzi ludzie, którzy wkraczają w dorosłe życie, również. Szczególnie kiedy rozpoczynają naukę w szkole średniej i wchodzą w kolejny etap edukacji. Nowe środowisko, znajomi, niespodziewane przeciwności losu jak się odnaleźć wśród zmian nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale także na świecie? Fundacja EFC postanowiła to sprawdzić u źródła i porozmawiać z uczestnikami i uczestniczkami Programu Stypendialnego Horyzonty, którzy w wieku czternastu lat podjęli decyzję o wyjeździe z rodzinnego domu i zamieszkaniu w dużym mieście. Tak powstał podcast Ponad Horyzont.

Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego (w skrócie Fundacja EFC) i Fundacja Rodziny Staraków od lat wspierają uczniów i uczennice w przejściu przez szkołę średnią oraz w znalezieniu odpowiedzi na pytania typu: czy dam sobie radę w obcym mieście, z dala od rodziny? W jakim kierunku chcę się rozwijać? Jak wyobrażam sobie swoją przyszłość?

Wykorzystując swoje doświadczenie z Programu Stypendialnego Horyzonty, Fundacja EFC stworzyła podcast, w którym młodzież opowiada, czym jest dla nich przekroczenie dobrze znanego Horyzontu i wyruszenie w nieznane. Chodzi o poznanie perspektywy nastolatków na otaczającą ich rzeczywistość i wsparcie tych, którzy szukają drogi dla siebie. Bohaterowie audycji mierzą się z różnymi pytaniami, wyzwaniami i opowiadają o tym, jak stawiają im czoła i szukają wsparcia w pasji, w przyjaciołach czy mądrych dorosłych. Te doświadczenia budują w nich siłę i wiarę we własne możliwości, co może stać się inspiracją dla innych.

Warto młodym ludziom oddać głos i wsłuchać się w to, co mają do powiedzenia o swoich marzeniach, o sobie, świecie, trudnościach, na które napotykają i o tym, co im pomaga je przezwyciężyć. Podcast Ponad Horyzont poleciłabym młodzieży, ale też każdemu rodzicowi, nauczycielowi, wszystkim, którzy mają w swoim otoczeniu nastolatków. Niby ich znamy, a jednak, jak damy im przestrzeń do mówienia, to mogą nas zaskoczyć swoją dojrzałością, świadomością mówi Aleksandra Saczuk, prezeska Fundacji EFC i dodaje: 

Szczególnie ujmuje mnie klimat tych rozmów. Dla mnie to partnerskie spotkanie mądrego młodego człowieka z mądrym dorosłym, który z ciekawością słucha, dopytuje, towarzyszy. Na pewno przy nagrywaniu podcastów w takim stylu cenne są nasze doświadczenia z tutoringiem tą metodą pracujemy ze stypendystami.   

Wszystkie audycje prowadzi Andrzej Piękoś, koordynator Programu Stypendialnego Horyzonty, który na co dzień pracuje z młodzieżą uczącą się w Warszawie:

Rozmowy z młodymi ludźmi wymagają uważnego słuchania, stworzenia atmosfery, w której mają swobodną przestrzeń na wypowiedź. Świadomość tego pozwala mi zbudować wyjątkową więź, relację na czas nagrania. Można powiedzieć, że to prawdziwe spotkanie, w którym nasi stypendyści i stypendystki pozwalają mi zajrzeć do ich świata.

W podcaście poruszane są tematy związane z wyprowadzką z domu, rozłąką z rodzicami, ale też z życiem w internacie, bursie czy nowej szkole. Nie brakuje wspomnień o pierwszych porażkach i rozczarowaniach. Pojawiają się pytania o wizję przyszłości, łatwość w podejmowaniu decyzji i poczucie bezpieczeństwa w dzisiejszym świecie. Każda audycja to też czas na poznanie marzeń młodych rozmówców i ich pasji. Żeby wejść tak głęboko, potrzebny jest czas. Nie bez powodu odcinki trwają około 40 minut. 

Inspiracją przy tworzeniu tej koncepcji był film "C'mon C'mon" (reż. Mike Mills), w których główny bohater jako dziennikarz radiowy rejestruje przemyślania dzieci o świecie. W podcaście i my chcemy poznać punkt widzenia młodych ludzi. Każde i każdy z nich przechodzi własną drogę do odnalezienia równowagi, która pozwala im marzyć i snuć wizję własnej przyszłości. Nawet jeśli jest w nich ogromny niepokój o dalsze losy świata, o które również pytamy mówi Marlena Dudzic, managerka ds PR i komunikacji Fundacji EFC oraz pomysłodawczyni podcastu.

Właśnie trwa rekrutacja do kolejnej edycji Programu Stypendialnego Horyzonty. Do 31 marca zgłaszać mogą się ósmoklasiści, którzy pochodzą z małych miejscowości (do 30 tys. mieszkańców) i chcieliby rozpocząć naukę w dużym mieście. Stypendium otrzymują na cały okres nauki w szkole średniej.

Twórcy podcastu Ponad Horyzont zapraszają do jego słuchania zarówno młodych, jak i dorosłych rodziców, którzy chcą zrozumieć swoje dzieci, a także nauczycieli czy pedagogów. Nowe odcinki będą pojawiać się co 2 tygodnie pod poniższymi linkami na  YouTube i Spotify. Akcję można śledzić w mediach społecznościowych Fundacji EFC. Do tej pory opublikowane zostały 4 odcinki, które łącznie osiągnęły ponad 1000 odtworzeń.

Za koncepcję projektu, jego realizację oraz dystrybucję odpowiada Fundacja EFC. Kreacje zostały przygotowane przez Krystynę Engelmayer-Urbańską. Podcast Ponad Horyzont realizowany jest przez Fundację EFC w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków.