EFC

Aktualności

21.06.2024

Formy podstawowe | finał III edycji programu

 

Z dumą ogłaszamy zakończenie trzeciej edycji programu „Formy Podstawowe”, realizowanego w partnerstwie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Spędziliśmy ten czas na warsztatach przygotowanych przez Krzysztofa Maniaka na wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” oraz wokół Muzeum nad Wisłą.

Dotychczasowe odsłony programu miały kształt pudełka wypełnionego pracami artystycznymi. W tym roku było inaczej. Architekt Maciej Siuda zaproponował nową formę – „narzędziownika” – który jest jednocześnie meblem, pojemnikiem, ekspozytorem, jak i instalacją artystyczną samą w sobie. Do realizacji nowych prac zostali zaproszeni: Adriano Costa, Jarosław Fliciński, Veronika Hapchenko, Edith Karlson, Krzysztof Maniak, Ahmet Öğüt, Olivia Plender, Laure Prouvost.

Trzecia wersja „Form podstawowych”, w większym stopniu niż poprzednie, odnosiła się do samego medium wystawy, ucząc (a także oduczając) patrzenia na rzeczy, dostrzegania związków między nimi, jak i rozpoznawania naszych relacji z przedmiotami. Wystawa była realizowana w klasach i na korytarzach szkolnych, w salach gimnastycznych i na boiskach. Można było przygotowywać ją wielokrotnie a także wielorako interpretować (poprzez selekcję jej fragmentów, inny dobór skali i kolorów itp.). 

Program „Formy Podstawowe” był skierowany do uczniów i uczennic szkół podstawowych, a jego celem było promowanie kreatywności, współpracy i myślenia krytycznego poprzez dostęp do nowoczesnej sztuki. W tym roku mieliśmy przyjemność współpracować z 10 szkołami oraz 5 instytucjami edukacyjnymi, które z zaangażowaniem włączyły się w realizację naszego programu. Przez ostatnie miesiące, 225 dzieci miało okazję uczestniczyć w 150 godzinach warsztatów i zajęć, które prowadzili edukatorzy i artyści. 

Program „Formy Podstawowe” był także okazją do wyjątkowej współpracy z kuratorami – Heleną Czernecką i Sebastianem Cichockim. Zakończenie programu zostało uświetnione licznymi inicjatywami szkolnymi, w tym wernisażami i wystawami prac uczniów, co stanowiło doskonałą okazję do prezentacji ich pracy szerszej publiczności. To ważny element edukacji artystycznej, który podkreśla wartość twórczego wyrazu i pozwala młodym ludziom poczuć dumę z własnych osiągnięć.

„Formy Podstawowe” to nie tylko edukacja, to budowanie podstaw dla przyszłych pokoleń, które dzięki wrażliwości artystycznej i umiejętności krytycznego myślenia będą mogły lepiej rozumieć i kształtować świat wokół siebie.