EFC

Aktualności

17.06.2022

Formy podstawowe | Kolejna edycja wystawy w szkołach

„Formy podstawowe” to cykliczny program, który realizujemy razem z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kierujemy go do nauczycieli pracujących z uczniami i uczennicami klas 4-8. Dzieła sztuki używane są w nim jako edukacyjne narzędzia do uruchomienia kreatywnej energii, budowania sprawczości i samodzielnego myślenia. Cieszymy się, że już w czerwcu ruszamy z drugą edycją programu!

W tym roku swoich kolegów i koleżanki z zaprzyjaźnionych szkół nominowali do działania nauczyciele z poprzedniej edycji. W ten sposób wspólnie z MSN chcemy tworzyć sieć placówek korzystających ze sztuki współczesnej w procesach edukacyjnych. Piętnaście pudełek trafi w tym roku do szkół z Warszawy i do mniejszych miejscowości rozsianych po całej Polsce, co jest niezwykle ważne dla nas, jako fundacji, bo zależy nam na dotarciu do tych miejsc z nowymi, kreatywnymi rozwiązaniami edukacyjnymi.

Program składa się z przygotowanych przez artystki i artystów instrukcji wykonania dzieł, umieszczonych w zaprojektowanym do tego celu pudełku. Jest to „uśpiona” wystawa, która w każdej chwili może się zmaterializować w kształcie wybranym przez uczniów szkoły, wspieranych przez kadrę nauczycielską i zespół edukacji Muzeum. Tegoroczna edycja pudełek zawierać będzie ćwiczenia, narzędzia i instrukcje stworzone przez  m. in. artystę i kompozytora z Libanu, Tareka Atoui, autorkę instalacji i performansów z Hiszpanii, Dorę Garcia, naukowo-artystyczny warszawski kolektyw Zakole, artystkę i edukatorkę Jaśminę Wójcik oraz indyjskiego malarza Prabhakara Pachpute, którego prace można oglądać m. in. na tegorocznym Biennale Sztuki w Wenecji.

Zrealizowane w szkołach prace mogą stać się pomocami dydaktycznymi, dekoracją, wydarzeniem lub częścią infrastruktury szkolnej. Decyzja o miejscu zainstalowania, sposobie wykonania i funkcji będzie podejmowana przez użytkowników wystawy i w relacji do architektury szkoły. Programowi towarzyszy strona internetowa, która zbiera wypracowane materiały edukacyjne oraz teksty o zastosowaniu sztuki w życiu szkoły. 

Za pomocą „Form podstawowych” stawiamy sobie pytania: co możemy zrobić ze sztuką? Czym może być wystawa? Czego możemy się nauczyć od artystek i artystów? Czy poprzez kontakt ze sztuką powstaje wiedza? I w końcu: jak rozumieć sztukę lub jak czerpać przyjemność z jej niezrozumienia?

Nie możemy doczekać się, aż poznamy odpowiedzi na te pytania od uczestników programu.

Materiały z pierwszej edycji znajdziecie tutaj.