EFC

Aktualności

14.07.2022

Fundacja EFC w publikacji „Stypendia przyszłości”

Jako organizacja, która realizuje Program Stypendialny Horyzonty, we współpracy z Fundacją Rodziny Staraków, stanowimy część ważnego systemu stypendialnego w Polsce. Cieszymy się, że nasze działania są doceniane i stanowimy źródło dobrych praktyk dla innych. Fundacja Dobra Sieć zaprosiła nas do podzielenia się swoimi doświadczeniami w publikacji Stypendia przyszłości”, przygotowanej w ramach programu „Moje Stypendium”. Zachęcamy do zapoznania się z zawartymi w niej wskazówkami.

Naszymi doświadczeniami związanymi z budowaniem relacji ze stypendystami, stypendystkami, a także absolwentami i absolwentkami programu podzieliła się Iwona Konopka, Koordynatorka regionalna na województwo warmińsko-mazurskie oraz P.O. Dyrektorki programu Horyzonty. Opowiedziała o tym, jak duże znaczenie mają dla nas relacje z uczestnikami i uczestniczkami naszego programu. – Dbamy o ludzi, licząc się z ich opinią, zdaniem oraz stwarzając możliwość zabierania głosu. Program jest realizowany dla młodzieży i jednocześnie przez młodzież współtworzony – wyjaśnia Iwona. Nie zapomina też o tym, jak cenne są dla nas relacje z instytucjami, z którymi współpracujemy oraz z partnerami naszych projektów.

W publikacji pojawia się także informacja o sposobach i narzędziach, które wykorzystujemy w komunikacji z naszymi podopiecznymi. Przemyślany proces rekrutacji, liczne spotkania przez cały czas trwania stypendium, a także możliwość dołączenia do stowarzyszenia Alumnów EFC po zakończeniu programu pozwalają na budowanie długotrwałych więzi. Nie zabrakło opowieści o wyzwaniach, które napotykamy i wskazówkach, dzięki którym je przezwyciężamy, choćby w kontekście tworzenia relacji z grupą i jednoczesnej potrzeby indywidualnego podejścia do każdego stypendysty i stypendystki. 

A z czego jesteśmy dumni najbardziej? Z odpowiedzią spieszy Iwona Konopka. – To zaufanie, jakim obdarzają nas stypendyści i ich rodzice. Zależy nam, by nasi podopieczni osiągali dobre wyniki w nauce, uczyli się języków obcych oraz rozwijali pasje, niemniej jednak ich rozwój emocjonalny i personalny jest równie ważny. To właśnie momenty, kiedy stypendyści przychodzą po radę lub z prośbą o wsparcie, są dla nas dowodem na dobrze zbudowaną relację. 

Publikacja odpowiada także na  wiele innych pytań. Jak tworzyć programy społeczne w sposób profesjonalny i z uważnością na potrzeby odbiorców? W jaki sposób system stypendialny w Polsce może odpowiedzieć na wiodące wyzwania współczesności? Jakie są przykłady dobrych praktyk w zakresie diagnozy, promocji, budowania relacji oraz ewaluacji wiodących programów stypendialnych w kraju? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdują się tutaj: „Stypendia przyszłości. Praktyczny poradnik o programach stypendialnych”.

Publikacja jest rezultatem i podsumowaniem pierwszego cyklu spotkań pod hasłem „Stypendia przyszłości”. Powstały one jako przyczynek do debaty na temat polskich programów stypendialnych. Poradnik powstał dzięki współpracy grona instytucji z całego kraju. Zapraszamy do lektury!