EFC

Aktualności

06.04.2022

Konkurs na publikacje o edukacji – zgłoszenia do V edycji Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego

Wystartowała V edycja Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego. Nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych przyznajemy autorom i autorkom publikacji dotyczących edukacji w trzech kategoriach – naukowej, publicystycznej i specjalistycznej. To nasz sposób na docenienie prac, które trafnie odpowiadają na aktualne wyzwania, przed którymi stoi polski system edukacji, a tych przed nami coraz więcej. Publikacje do konkursu można zgłaszać do 30 czerwca.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego to jedyna inicjatywa w Polsce, która łączy naukowców i naukowczynie, dziennikarzy i dziennikarki, praktyków i praktyczki, tworząc przestrzeń wymiany myśli wokół edukacji ponad dziedzinami i podziałami. To niezwykle istotne szczególnie teraz, gdy stoimy przed zmianami w szkołach, z których wagą dopiero zaczynamy się mierzyć. Reformy, pandemia i kryzys w Ukrainie, a w rezultacie napływ nowych uczniów i uczennic do polskich szkół – te procesy zmienią naszą edukację bezpowrotnie. Tym bardziej warto o niej rozmawiać w sposób odpowiedzialny i merytoryczny. 

Jakie są cele konkursu? 

Potrzebujemy światła, latarni, ludzi, fundacji, instytucji, które będą oświetlały nam miejsca, które są istotne oraz kierunki, którymi powinniśmy podążać – mówi Małgorzata Minchberg, animatorka kultury, specjalistka ds. edukacji artystycznej, laureatka konkursu. I dodaje: – Nagroda sprawia, że ludzie, którzy zajmują się edukacją i o niej piszą, mogą być usłyszani. W opinii Joanny Cieśli, dziennikarki tygodnika „Polityka”, również zdobywczyni Nagrody: to sposób na docenienie rzetelnej pracy, ale też kształtowanie mody na zajmowanie się szkołą.

Kim jest patron konkursu? 

Roman Czernecki był pedagogiem, który z pasją zmieniał polską edukację na lepsze przez kilkadziesiąt lat. Podczas II wojny światowej organizował tajne nauczanie. Po wojnie założył szkołę w Szczekocinach, z którą od lat współpracuje Fundacja EFC. Angażował się w doskonalenie metod nauczania. Był szefem kuratorium w Zielonej Górze, prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, wykładowcą historii filozofii na Politechnice Warszawskiej. Jak mówi prezeska Fundacji, Aleksandra Saczuk: – Roman Czernecki konsekwentnie pracował na to, żeby edukacja zyskała poważną rangę. Skutecznie zaszczepił takie myślenie w swojej rodzinie – to pokazuje historia naszej fundacji rodzinnej, która od ponad 12 lat zajmuje się edukacją. W misję dowartościowania edukacji wpisuje się również konkurs. 

Konkurs kierujemy do autorów i autorek prac o edukacji. To docenienie tych, którzy o edukacji piszą z pasją, z uwagą na to, co aktualne i poruszające. W czterech edycjach nagrodziliśmy już 19 prac spośród 758 zgłoszonych do konkursu, a do współpracy zaprosiliśmy 30 recenzentów i recenzentek. V edycja właśnie ruszyła! Co roku czytamy setki prac i mamy nadzieję, że w tym roku nas i nasze grono recenzenckie czeka równie owocna lektura.

Wszystkie informacje o zasadach uczestnictwa w konkursie znajdują się na stronie Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego

Na zdjęciu laureatki i laureaci IV edycji, od lewej: Magdalena Ochwat, Michał Sutowski, Joanna Roszak, Sylwia Czubkowska, Zofia Grudzińska, Maria Mondry, Małgorzata Wójcicka, Sławomir Krzychała.