EFC

Aktualności

31.03.2022

Wielki powrót Lokalnych Spotkań Edukacji Inspiracji!

Po pandemicznej przerwie, po dwóch latach, powróciliśmy do Lokalnych Spotkań Edukacji Inspiracji. Nauczycieli i nauczycielki zaprosiliśmy do szkoleń w odświeżonej formule. Z warsztatami pojechaliśmy do czterech szkół uczestniczących w programie, które do udziału w spotkaniu zaprosiły również okoliczne placówki. Przeczytajcie i przekonajcie się, jak wspaniale było spotkać się na żywo.

W nowej formule szkoleń to nauczycielki i nauczyciele uczestniczący w obecnej edycji programu grantowego Edukacja Inspiracja zgłaszali chęć organizacji spotkania w swojej miejscowości. Zapraszali do uczestnictwa w nim kadrę pedagogiczną ze swojej i okolicznych szkół. Zaproponowaliśmy do wyboru dwa tematy: Narzędzia i metody pracy projektowej oraz Nauczyciel jako lider i autorytet. Każda ze szkół wybrała dla siebie ten, który bardziej odpowiadał na potrzeby osób uczestniczących.

Mam ogromną nadzieję, że uczestnicy spotkań poczuli się docenieni przez nasze fundacje i przez samych siebie, bo w czasach, gdy za mało otrzymują tego z zewnątrz, szczególnie ważne jest to, by tworzyli wspierającą się wspólnotę. I z pewnością przez ten czas szkoleń taką właśnie wspólnotą byliśmy. powiedziała po jednym ze spotkań Anna Mazek z Fundacji EFC. Prowadziła szkolenia pt. Nauczyciel jako lider i autorytet w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowogrodzie Bobrzańskim oraz Publicznej Szkole Podstawowej w Dargobądzu. Na spotkaniach opowiadała o tym, jak budować relacje z uczniami i uczennicami, by wspierać ich poczucie własnej wartości. Wspólnie z uczestniczkami i uczestnikami szkolenia zastanawiała się również, jak wzmacniać autorytet nauczyciela w klasie i jak być osobą, która realnie i konstruktywnie wpływa na młodych ludzi i za którą będą oni chcieli podążać. Szkolenia bazowały na założeniach wypracowanych przez Jespera Juula duńskiego terapeutę, który jest jednym z wiodących głosów we współczesnej pedagogice. 

Kolejne dwa spotkania przeprowadziliśmy w Szkole Podstawowej nr 2 w Słupnie i w Szkole Podstawowej w Niemczu. Szkolenia pt. Narzędzia i metody pracy projektowej poprowadzili Michał Szeląg i Aneta Ziemińska z Fundacji Szkoła z Klasą, a w ich trakcie skupiliśmy się na pochodzącej z biznesu metodzie design thinking oraz możliwościach wykorzystania jej w szkole i podczas pracy metodą projektu edukacyjnego. Zgodnie z założeniami design thinking wspólnie zastanawialiśmy się, co można zrobić, żeby jak najlepiej dopasować działania projektowe do potrzeb i oczekiwań grupy docelowej oraz jak zadbać w projekcie o siebie i zespół projektowy. A wszystko to zrobiliśmy, korzystając z praktycznych narzędzi, takich jak: Alfa, Ciastek czy Kret.

Na każdym ze szkoleń pojawili się też koordynatorzy i koordynatorki naszego Programu Stypendialnego Horyzonty. Agnieszka Jabłońska-Buchla, Andrzej Piękoś i Robert Walków opowiedzieli o stypendium i możliwościach, jakie program daje uczniom i uczennicom z małych miejscowości, którzy chcieliby dalej się rozwijać w szkołach średnich w dużych miastach. To spotkanie miało moc wśród uczestników zyskaliśmy nowych ambasadorów i ambasadorki programu Horyzonty. Mieli swój udział w tym, że w tym roku do stypendium Horyzonty zgłosiło się aż 261 ósmoklasistów i ósmoklasistek!   

Podczas szkoleń po raz kolejny upewniliśmy się, jak celna jest nazwa programu. Każde spotkanie z nauczycielami i nauczycielkami jest pełne inspiracji, dobrych praktyk edukacyjnych i dobrej energii. Cieszymy się też, że spotkaliśmy się w wybranych szkołach Edukacji Inspiracji a dzięki nim mogliśmy poznać kolejnych nauczycieli i nauczycielki. Taką formułę szkoleń wymyśliliśmy już dwa lata temu a w jej wypróbowaniu przeszkadzała nam pandemia. W końcu spotkania szczęśliwie zrealizowaliśmy. W ten sposób przez Edukację Inspirację tworzymy sieć inspirujących się nawzajem uczestników programu, ale też wzmacniamy współpracę między naszą fundacją i nauczycielami Edukacji Inspiracji a kolejnymi szkołami z małych miejscowości. 

W tym roku zainteresowanie szkoleniami przerosło nasze oczekiwania z kilkunastu zgłoszeń mogliśmy wybrać tylko cztery i w ten oto sposób odwiedziliśmy: Szkołę Podstawową nr 2 w Słupnie (woj. mazowieckie), Szkołę Podstawową nr 2 w Nowogrodzie Bobrzańskim (woj. lubuskie), Szkołę Podstawową w Niemczu (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Dargobądzu (woj. zachodniopomorskie). Dziękujemy Wam za gościnę i mamy nadzieję, że przed nami więcej takich spotkań!

Edukacja Inspiracja to program grantowy dla nauczycieli i nauczycielek z małych miejscowości prowadzony przez Fundację EFC we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą.