O dobrostanie, nudzie i świętowaniu – zdalne lekcje Edukacji Inspiracji

O dobrostanie, nudzie i świętowaniu, to tytuły trzech zdalnych lekcji Edukacji Inspiracji, które Fundacja EFC zorganizowała wspólnie z Fundacją Szkoła z Klasą. W wydarzeniu online w dniu 16 kwietnia, które było bezpłatne i otwarte dla wszystkich, wzięło udział kilkuset uczniów z nauczycielami z całej Polski. Lekcje skierowane były dla klas 4-8, ale ich przesłanie trafi do każdego.

Tematy wybraliśmy z myślą o czasie, z jakim przyszło nam się mierzyć. Nie mamy wpływu na decyzję o zamknięciu szkół, ale możemy zastosować codzienną rutynę dobrych nawyków, która pozwoli nam ten wyjątkowy czas lepiej przeżyć. Tego właśnie dotyczyła pierwsza z lekcji z naszego cyklu. „Dobry stan”, czyli o tym, jak zadbać o siebie i przestrzeń wokół nas podczas uczenia się online, poprowadzona przez Joannę Stompel.

Czy nudę da się zmierzyć? – takie pytanie postawiła na początku swojej lekcji zatytułowanej „Alicja w Krainie Nudy”, Agnieszka Chomicka-Bosy. Nuda to sygnał, że trzeba coś zmienić, ale też nuda pobudza kreatywność, pomaga w planowaniu i ustalaniu celów. Jak na lekcję o nudzie, ta była wyjątkowo angażująca.

O tym, że warto świętować, przekonywała Greta Droździel-Papuga, prowadząca lekcję: „Bo mamy co świętować”, czyli o sposobach dostrzegania oraz doceniania siebie i innych. Świętowanie to wyraz naszych emocji, daje nam paliwo do działania, dalszej pracy. Świętować możemy proste rzeczy, indywidualne sukcesy.

Po tym spotkaniu nie mamy wątpliwości, że warto tworzyć jak najwięcej okazji i pretekstów do wspólnego świętowania w klasie, szkole, grupie projektowej.

Cieszymy się, że uczestnicy zdalnych lekcji dopisali tak licznie. Przygotowaliśmy materiały podsumowujące, zachęcamy do ich pobrania. Nauczycielom pomogą w przeprowadzeniu podobnych zajęć ze swoimi uczniami. Do uczniów kierujemy graficzne sketchnotki, które w łatwy sposób pomogą utrwalić wiedzę na dany temat. Wierzymy, że nasze propozycje mogą stać się ciekawą odmianą i źródłem inspiracji.

Wszystkie trzy lekcje będzie można obejrzeć na naszym kanale na YouTube. Daty publikacji: 23.04 o dobrostanie, 30.04 o nudzie, 07.05 o świętowaniu.

Edukacja Inspiracja to program prowadzony przez Fundację EFC we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą. Przyznajemy w nim granty dla nauczycieli z miejscowości do 30 tys. mieszkańców na realizację autorskich projektów edukacyjnych.