EFC

Aktualności

21.05.2021

Młodzież ze Szczekocin odebrała klucze do swojego Miejsca!

Długo czekaliśmy na tę wiadomość. Z ogromną radością informujemy, że Basia Winiarska, Mariola Minor – absolwentki Zespołu Szkół w Szczekocinach, pracownice Urzędu Miasta i Gminy, i Julia Makowska – przewodnicząca samorządu uczniowskiego odebrały klucze do Miejsca. Dzięki współpracy z urzędem i szkołą młodzież dostała swoją przestrzeń, w której może samodzielnie organizować inicjatywy społeczne. Miejsce znajduje się w Zespole Szkół w Szczekocinach przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej.

Skąd wzięła się inicjatywa powstania Miejsca w Szczekocinach?

Wszystko zaczęło się w roku 2018, od grupy uczniów i cyklu działań animacyjno-badawczych prowadzonych przez Fundację Stocznia na zlecenie Fundacji EFC. Jednym z wniosków z powstałej mapy potencjałów i potrzeb było wskazanie, że młodzieży w Szczekocinach brakuje przede wszystkim miejsca spotkań – przestrzeni „na wyłączność” – w której poczuje się, jak u siebie, będzie mogła realizować swoje pomysły, rozwijać zainteresowania. Miejsce w Szczekocinach ma charakter symboliczny. Młodzi ludzie potrzebują doświadczyć tego, że są za coś odpowiedzialni, mogą o czymś w pełni decydować. Wierzymy, że Miejsce stanie się przestrzenią do rozwijania się w tym, co młodzież naprawdę cieszy i interesuje, co uznają za najbardziej potrzebne dla siebie i swojego otoczenia” – mówi Urszula Arciszewska koordynatorka programu Fundacji EFC. 

Dzisiaj, po kilku latach od zdiagnozowania tej potrzeby, Miejsce zaczyna funkcjonować. Pierwsze spotkanie odbędzie się już za dwa tygodnie. Będziemy na nim wspólnie wypracowywać manifest Miejsca i urządzać je zgodnie z budżetem partycypacyjnym. Z niecierpliwością czekamy również na pierwsze spotkania i planowane warsztaty dla młodzieży prowadzone przez naszych partnerów. Będzie to m.in. Fundacja Stocznia, Klaster Innowacji Społecznych i wiele innych ciekawych instytucji

Cieszymy się, że młodzież ze Szczekocin może rozwijać swoje inicjatywy i działać na rzecz rozwoju lokalnego środowiska.