Podsumowaliśmy V edycję programu Edukacja Inspiracja

Za nami spotkanie podsumowujące V edycję programu Edukacja Inspiracja. Po długiej pandemicznej przerwie spotkaliśmy się z nauczycielami i nauczycielkami oraz ich uczniami i uczennicami na żywo w Warszawie. To właśnie głos młodych wybrzmiewał najgłośniej podczas targów projektowych.

Spotkanie podsumowujące odbyło się 13 czerwca w nowoczesnej przestrzeni Brain Embassy Czackiego w gronie przeszło 100 nauczycielek i nauczycieli oraz uczniów i uczennic. Zespoły prezentowały swoje działania w formule targów w dwóch turach, tak żeby każdy miał nie tylko szansę na opowiedzenie innym o efektach swoich prac projektowych, ale także mógł posłuchać o działaniach innych zespołów i czerpać z nich inspiracje. Tak jak przystało na program Edukacja Inspiracja! Dowiedzieliśmy się m.in. o tworzeniu teatru cieni, poznaliśmy tajniki mózgu, zobaczyliśmy świat lektur stworzony w Minecrafcie i nauczyliśmy się, jak stworzyć własną łąkę kwietną. A to tylko kilka z wielu tematów i historii, które poznaliśmy tego dnia. Wspaniale było słuchać uczniów i uczennic, tak dumnych ze swoich działań i z entuzjazmem opowiadających o swoich projektach. W tych opowieściach słychać było, że te prace naprawdę „były ich”.

Wierzymy, że zdjęcia, a wkrótce również film, oddadzą choć ułamek energii, emocji i dobrej edukacji, których doświadczyliśmy tego dnia. Na gorąco zbieraliśmy też wrażenia osób odwiedzających stanowiska. Co najczęściej powtarzało się w tych relacjach? Uwagę zwracała różnorodność tematów i aktywności przygotowanych przez zespoły dla osób odwiedzających ich stoiska. Z radością zauważyliśmy też, że nauczyciele i nauczycielki oddali odpowiedzialność i sprawczość młodym osobom, które wiodły prym podczas prezentacji podjętych działań. Samodzielność młodych widoczna była także w samych projektach. Cieszy też coraz częstsze zaangażowanie rodziców w szkolne przedsięwzięcia. Sale wypełniał entuzjazm, radość z podjętych wyzwań i satysfakcja ze zrealizowanych zadań. Wszystkim uczestnikom udzielał się dobry humor związany z zasłużonym świętowaniem finału projektów.

W imieniu Fundacji EFC oraz Fundacji Szkoła z Klasą dziękujemy Wam za ten energetyczny dzień. I już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań, dlatego już teraz zapraszamy do VI edycji programu Edukacja Inspiracja, do której rekrutację rozpoczniemy w sierpniu – szczegóły wkrótce!