25.08.2022

Program Stypendialny Horyzonty | Wspomnienia z wakacji

Sierpień dla Programu Stypendialnego Horyzonty to czas, w którym jesteśmy razem: nasz zespół, nasi stypendyści i stypendystki z całej Polski, kadra koordynatorów i koordynatorek oraz zaproszeni goście i partnerzy. Ponownie spędziliśmy 11 dni na Pojezierzu Olsztyńskim w ośrodku Perkoz, położonym w urokliwym lesie, nad jeziorem Pluszne Wielkie. Było to wyjątkowe spotkanie, bo po raz pierwszy od dawna mieliśmy szansę na spędzenie tego czasu w komplecie, w grupie prawie 150 osób i co najważniejsze — w bezpiecznych warunkach, bo naszym mottem było hasło “safety first”!

W czasie pobytu na wakacjach Horyzontów nasi stypendyści i stypendystki mieli do wyboru wiele różnych aktywności. Mogliśmy je zapewnić, dzięki obecności wszechstronnie uzdolnionych koordynatorów i koordynatorek, ale także za sprawą naszych partnerów. Z inicjatywy Fundacji Rodziny Staraków, z którą realizujemy program w strategicznym partnerstwie, a także korzystając z doświadczenia Naukowej Fundacji Polpharmy, uczestnicy i uczestniczki ukończyli kurs pierwszej pomocy, w tym szkolenie z RKO — resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jest to jedna z najważniejszych czynności ratowniczych, którą każdy powinien znać i potrafić wykonać.

W przygotowaniu oferty wakacji mogliśmy liczyć także na zaangażowanie Fundacji Kościuszkowskiej, która zaprosiła na nasz wakacyjny obóz wolontariuszy i wolontariuszki ze Stanów Zjednoczonych z programu Teaching English in Poland. Przez cały pobyt nasi zagraniczni goście prowadzili lekcje języka angielskiego w przyjaznej, luźnej atmosferze i pozaszkolnej formie, przybliżając kulturę i obyczaje Ameryki.

Wakacje Horyzontów to także okazja do budowania u naszych stypendystów i stypendystek zaangażowania w społeczeństwo obywatelskie. Dzięki współpracy z Fundacją Polska Debatuje, odbyły się warsztaty dotyczące sztuki debatowania i rozważania problemów poprzez merytoryczną dyskusję. Zwieńczeniem spotkań poszczególnych grup była debata na temat podstawy programowej w szkołach średnich, w której uczestniczyli stypendyści i stypendystki Horyzontów. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem ich umiejętności wystąpień publicznych, zdobytych także dzięki tym warsztatom.

Ten czas to także szansa na powrót do korzeni naszej organizacji. Jak co roku odbył się konkurs wiedzy o patronie Fundacji – profesorze Romanie Czerneckim, poprzedzony wspomnieniami Marka Michalewskiego. W Perkozie nie zabrakło także Igora Czerneckiego, przewodniczącego Rady Fundacji, który zgodnie z tradycją toczył z młodzieżą rozgrywki szachowe. Przeprowadził także dyskusję o korzeniach filozofii opartą na dialogu platońskim "Eutyfron".

Dla założyciela Fundacji EFC, Andrzeja Czerneckiego, bardzo ważny był nie tylko rozwój umysłu, ale i ciała. Stąd w programie umieściliśmy liczne zajęcia sportowe, z których codziennie mogli korzystać nasi wakacyjni zawodnicy. Także w tym roku jedną z głównych atrakcji były lekcje żeglowania, prowadzone przez kadrę instruktorów. Pływaliśmy na mniejszych Optymistach, zwinnych Omegach, ale i dwumasztowych Dezetach. To nie tylko ogromna przyjemność, ale też wielkie wyzwanie. Na szczęście znalazło się wielu pasjonatów tego sportu, co więcej, część grupy zdobyła patent żeglarski. A dla tych, którzy preferują inne dyscypliny, do dyspozycji były kajaki, SUP-y i waterpolo, wszystko pod okiem czujnych ratowników. Wielu skorzystało z tyrolki czy łucznictwa, które były czasem integracji i dobrej zabawy.

A szans na integrację było wiele. Codzienne wycieczki rowerowe, liczne ogniska i dyskoteki, wspólne spacery i rywalizacje w zawodach sportowych pozwoliły na zacieśnienie relacji pomiędzy uczestnikami i uczestniczkami obozu. Miało to ogromne znaczenie także dlatego, że w ramach “Misji Słowik” zaprosiliśmy na wakacje Horyzontów młodzież z Ukrainy. Zależało nam, by ci wyjątkowi, doświadczeni wojną młodzi ludzie spędzili czas z rówieśnikami w komfortowych warunkach i przyjaznym otoczeniu.

Tegoroczne wakacje Horyzontów zostaną w naszej pamięci na długo. Poczucie wspólnoty, ale też różnorodności i wzajemnego zrozumienia wywoływały niezapomniane emocje. Część wspomnień udało nam się zachować na filmie, którym się wkrótce podzielimy.

Dziękujemy Wam za zaufanie i wyczekujemy kolejnych pełnych przygód i inspiracji spotkań!