Rusza nabór szkół do programu Formy podstawowe

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego ogłaszają nabór do trzeciej edycji programu Formy podstawowe. Wyłonione w naborze placówki edukacyjne otrzymają zestaw dzieł sztuki i instrukcji, dzięki którym w szkołach będą mogły powstać wystawy sztuki współczesnej.

Formy podstawowe to cykliczny program skierowany do uczennic i uczniów od czwartej do ósmej klasy szkoły podstawowej, realizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego (Fundację EFC). Do udziału w trzeciej edycji programu mogą zgłosić się szkoły podstawowe z miejscowości poniżej 30 tys. mieszkańców, z województwa mazowieckiego. Zgłoszenie należy przesłać do 17 kwietnia 2023, za pomocą formularza on-line dostępnego na stronie:

www.bit.ly/FormyPodstawowe-3edycja

Dotychczas zrealizowano dwie edycje Form podstawowych, w których wzięło udział ponad 400 uczniów i uczennic oraz 25 nauczycieli i nauczycielek, oraz 5 instytucji artystycznych z całej Polski. W tym czasie 20 artystów i artystek (m.in. Slavs and Tatars, Paweł Althamer, Katya Buchatska czy Raqs Media Collective) stworzyło nietypowe dzieła sztuki, które zapakowano w specjalne zaprojektowane pudełka i wysłano do 25 szkół podstawowych. Pudełka i dzieła sztuki w nich zawarte były bazą do działań artystycznych i stanowiły zaproszenie dla uczniów i uczennic do samodzielnego stworzenia wystawy sztuki współczesnej w ich szkołach.

– Za pomocą Form podstawowych muzeum wychodzi poza swoje mury i dociera prosto do młodych odbiorców. Wierzymy, że sztuka powinna być częścią codziennego doświadczenia: zabawy, pracy, nauki. Bywa także narzędziem pedagogicznym, ale dość niesfornym. Nie kontrolujemy pracy dzieci, nie ma jednego, obowiązującego rozwiązania – każda szkoła podchodzi do naszego programu w unikalny sposób. Efekty bywają zaskakujące i często wykraczają poza oczekiwania artystek i artystów, które biorą udział w programie. Nie ukrywamy, że także za pomocą sztuki chcemy rozmawiać o tematach, które są kluczowe dla młodego pokolenia, jak kryzys klimatyczny czy relacje międzyludzkie w świecie po pandemii – mówi Sebastian Cichocki z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, jeden z kuratorów programu Formy podstawowe.

Więcej informacji o najnowszej edycji programu można znaleźć na stronie:

Zapraszamy!