#sprawdzobecnosc – dołącz do akcji Fundacji EFC!

Kiedy ostatnio kontaktowałeś się ze swoimi przyjaciółmi? Czy na e-lekcjach widzisz wszystkich kolegów i koleżanki? A może w grupach społecznościowych, w których jesteś, ktoś przestał się odzywać?

Doświadczenie izolacji,  zdalnego nauczania i pracy jest wyzwaniem dla wszystkich. Różnie sobie z nim radzimy. Czas pokazał, że część młodych ludzi wypadła z systemu. Część od początku kwarantanny nie zalogowała się wcale. Część jest zalogowana, ale od dwóch miesięcy nikt nie miał z nimi kontaktu. Niby są online, ale życiowo i towarzysko – offline. Czasem powodem jest zwykła nieśmiałość, która jeszcze bardziej niż w realu wyrzuca poza grupę. A czasem może dziać się coś trudniejszego. Kryzys związany z pandemią zachwiał bezpieczeństwem materialnym i emocjonalnym całych rodzin. Nasila się poczucie samotności, lęku, czasami pojawia się depresja czy przemoc. A izolacja sprawia, że trudniej zauważyć, że ktoś może potrzebować naszego zainteresowania albo pomocy.

Dołącz do akcji #sprawdzobecnosc! To tylko trzy proste kroki.

1. Rozejrzyj się. Pomyśl, z kim ze swojej klasy, grupy przyjaciół, znajomych na TikToku, Facebooku czy Instagramie od dawna nie miałeś kontaktu.

2. Sprawdź obecność. Jeżeli zauważysz czyjąś nieobecność – po prostu zadzwoń, napisz, zainteresuj się. Bądź uważny!  Za tą nieobecnością może się kryć zwykła potrzeba oderwania się na chwilę od rutyny i codziennych zajęć. Być może jednak ktoś  czuje się samotny. Może się też zdarzyć, że potrzebuje Twojego wsparcia.

3. Udostępnij akcję. Przekaż informację o akcji dalej - wykorzystaj do tego media społecznościowe, w których jesteś – Facebook, Instagram, TikTok, YouTube. Udostępnij grafikę - symbol akcji, dodaj  #sprawdzobecnosc i link oraz wyznacz kolejną osobę do tego zadania.

Nie czekaj! #sprawdzobecnosc – rzuć wyzwanie izolacji!

To co? Udostępnisz?

Jeżeli pomimo prób nie uda Ci się nawiązać kontaktu ze znajomą osobą lub w kontakcie z nią zauważysz, że potrzebuje pomocy - działaj! Sytuacja może być bardzo poważna i wymagać reakcji. Powiadom innych - skontaktuj się z wychowawcą, nauczycielem czy szkolnym psychologiem, porozmawiaj ze swoimi rodzicami. Możesz też zadzwonić pod całodobowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 lub do najbliższego Ośrodka Interwencji Kryzysowej - ich listę znajdziesz tutaj.

Tej akcji by nie było bez Karoliny Kowalskiej psycholożki, coacha, wykładowczyni, która na co dzień pracuje z młodzieżą w jednym z poznańskich techników oraz Andrzeja Drozda OP dominikanina, który prowadzi w Poznaniu Duszpasterstwo Młodzieży Schron. Tak mówią o wyzwaniu, jakim jest izolacja i potrzebie działania. Zobacz!