EFC

Aktualności

26.05.2023

Impreza Maturzystów 2023

Pod koniec maja uroczyście pożegnaliśmy maturzystki i maturzystów - absolwentów Programu Stypendialnego „Horyzonty”. W tym roku do matur przystąpiło 25. stypendystek i stypendystów z całej Polski, kształcących się przez ostatnie lata w szkołach średnich w dużych miastach.

W tym roku spotkaliśmy się na Barce Warszawskiej „Dzień i Noc”, przy pięknej słonecznej pogodzie, gdzie z górnego pokładu mogliśmy podziwiać widoki na Wisłę i warszawskie mosty. W uroczystości brali udział maturzyści i maturzystki, absolwenci i absolwentki Programu, pracownicy Fundacji EFC, przedstawiciele Fundacji FRS, a także osoby zaprzyjaźnione z naszą Fundacją. Byli z nami także Igor Czernecki - Przewodniczący Rady Programowej EFC oraz Jerzy Starak – przedsiębiorca i fundator Fundacji Rodziny Staraków. 

Część oficjalną wydarzenia poprowadził Andrzej Piękoś – Koordynator Regionalny z Warszawy, wraz z naszą absolwentką Agnieszką Judycką. Zaczęliśmy od przemów, a następnie wręczyliśmy dyplomy każdej osobie, która żegnała siew tym roku z Programem.

Igor Czernecki wyraził nadzieję, że Program Stypendialny „Horyzonty” przysłużył się maturzystom do poznania samych siebie. - Ta antyczna maksyma odnosi się do poszukiwań, na które często nie starcza dziś czasu. Jednak bez zrozumienia siebie, swojego powołania, tego co naprawdę rozpala, ciężko ustanowić sobie odpowiednie cele w życiu. Zbyt często dążymy po prostu do szczęścia, które ma to do siebie, że wymyka nam się zawsze w momencie, w którym wyciągamy po nie rękę. Lepiej jest stawiać sobie za cel pozostawienie świata lepszym, niż się go zastało - może się wtedy okazać, że i szczęście będzie nam towarzyszyć - mówił Igor Czernecki. 

Aleksandra Saczuk, prezeska Fundacji EFC, tuż przed wręczeniem dyplomów podzieliła się osobistą refleksją czteroletniej współpracy z młodzieżą: - Gdy słyszę, jak nasi maturzyści i maturzystki mówią, że stypendium dało im odwagę, rozbudziło ciekawość ludzi i świata, pokazało możliwości, pozwoliło odkryć siebie, a w trudnych momentach wrócić na właściwy kurs, to wiem, że są gotowi do pójścia dalej. W czasie imprezy maturzystów doceniamy i celebrujemy, ale jest też wzruszająco. Żegnamy się z konkretnymi osobami, którym towarzyszyliśmy w rozwoju przez całą szkołę średnią - z Dominiką z Warszawy, Mateuszem z Białegostoku, Robertem z Trójmiasta czy Ewą z Krakowa. Jestem z nich dumna i spokojna o ich wybory i przyszłość, a jednocześnie - jak z każdą bliską osobą - trudno mi się z nimi rozstać - mówiła Aleksandra Saczuk. 

Obecny na wydarzeniu Jerzy Starak, udzielił maturzystom kilku wskazówek, z czterech obszarów życia i nauki. - W kontekście wyboru uczelni, zachęcam do strategii umiarkowania. Wybierzcie jeden ambitny przedmiot, który Was fascynuje i dziedzinę, w której chcecie się rozwijać. Jeśli chodzi o rozwój mentalny, nie bierzcie na siebie zbyt wielu trudnych wyzwań. Osiągniecie więcej, mając przed sobą konkretny cel. Każdy ma swoje tempo nauki i własny styl. Szanujcie to! Wybierajcie kierunki rozwoju, do których macie predyspozycje. Bierzcie udział w stażach, również w Polpharmie. Po trzecie bądźcie uważni z kim spędzacie czas. Szukajcie osób pozytywnych, które będą Was inspirować. Po czwarte, starajcie się przysłużyć światu. Pomagajcie, angażujcie się. To nie tylko daje satysfakcję, ale też rozwija - mówił Jerzy Starak. 

Po części oficjalnej nastąpił program animacyjny dla bohaterów spotkania, przygotowany przez  absolwentów Programu „Horyzonty”, działających w Stowarzyszenie Alumni EFC i FRS. Przedstawili oni swoją działalność i zaprosili do współpracy. Maturzyści, zachęceni ofertą, w komplecie wypełnili deklaracje członkowskie!

Później był już czas na swobodne rozmowy, zabawę, quizy, śmiech, łzy wzruszenia i tańce do późnej nocy. Nie było łatwo się rozstać, choć przecież wiedzieliśmy, że pozostaniemy w kontakcie.

Maturzystom życzymy nowych, szerokich „Horyzontów”, realizacji pasji, odwagi, ciekawości świata i wrażliwości społecznej. Płyńcie w świat, a Waszą kotwicą niech będą wspierające relacje z innymi ludźmi.