EFC

Aktualności

22.05.2021

Inspiracje ze spotkań międzyszkolnych online Edukacji Inspiracji

Wiele osób jest już znużonych zdalnym nauczaniem, co zrozumiałe, ale niewątpliwie nowe technologie dają nam wszystkim wspaniałe możliwości. Ostatnio mogło się o tym przekonać siedem zespołów projektowych różnych rejonów Polski, uczestniczących w programie Edukacja Inspiracja. Zobaczyli się online podczas spotkań międzyszkolnych, żeby opowiedzieć sobie nawzajem o swoich projektach edukacyjnych. Jak było? Przeczytajcie w naszej relacji!

W kwietniu i w maju odbyły się łącznie cztery spotkania międzyszkolne – w każdym z nich wzięły udział po dwa zespoły projektowe złożone z uczniów oraz nauczycieli-opiekunów. Spotykające się zespoły dzieliło często nawet kilkaset kilometrów odległości, każde ze spotkań było inne, ale wszystkie łączyła ciekawość i zaangażowanie uczniów.

Pierwsze spotkanie - zespołu ze Specjalnej Szkoły Podstawowej w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Ośnie Lubuskim z zespołem ze Szkoły Podstawowej Specjalnej przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Miłakowie było absolutnie wyjątkowe. Dlaczego? Obie szkoły przez cały rok szkolny pracowały stacjonarnie, a to spotkanie było dla uczniów pierwszym doświadczeniem tego, jak mogłaby wyglądać zdalna nauka. Uczniowie z zespołu z Ośna Lubuskiego pokazali czołg, który stoi przed ich szkołą. Opowiedzieli o tym, skąd on się tam wziął, jaka jest jego historia i czego ciekawego dowiedzieli się o nim podczas realizacji projektu. Za to uczniowie z Miłakowa wraz z nauczycielką zaprezentowali swoje piękne lapbooki dotyczące patriotyzmu, krzyżówki i zadania związane z tym tematem oraz imponującą kolekcję klocków Lego, która pomaga im w realizacji projektu. Klocki posłużyły również w trakcie spotkania do stworzenia prototypu czołgu, który uczniowie zobaczyli na ekranie dzięki zespołowi z Ośna Lubuskiego.

W kolejnym spotkaniu wzięły udział zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Pawła Stalmacha w Wiśle oraz ze Szkoły Podstawowej w Starej Obrze. Nauczycielki na to wydarzenie zaplanowały wiele atrakcji – zaczęły od rebusów i szyfrów, na podstawie których każdy zespół miał odgadnąć, skąd jest drugi. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje projekty – zespół ze Starej Obry opowiedział o przedstawieniach teatralnych, i wyzwaniach związanych z pandemią, z jakimi się mierzyli. Natomiast zespół z Wisły podzielił się tym, co odkrył na temat zasad dobrego zachowania, panujących dzisiaj, dawniej i w innych krajach. Po tej prezentacji nastąpiły zabawy integracyjne - m.in. uczniowie wspólnie zastanawiali się, a następnie budowali narzędzia, które mogłyby się przydać Alfie – przybyszowi z kosmosu – gdyby chciał uczyć się zdalnie.

Zespół ze Szkoły Podstawowej z Marianki wziął udział w dwóch spotkaniach międzyszkolnych. W pierwszej kolejności spotkał się on z uczniami i nauczycielką z Publicznej Szkoły Podstawowej w Warszawicach. Spotkanie zaczęło się od wyświetlenia animacji poklatkowej, którą w ramach swojego projektu stworzyli uczniowie z Warszawic. Pokaz filmowy wywołał duże zainteresowanie uczniów z Marianki, którzy zadali serię pytań dotyczących tego, jak stworzyć taki film, ile czasu potrzeba na produkcję czy jak wyglądała praca nad scenariuszem. Następnie role się odwróciły i zespół z Marianki opowiedział o realizacji przedstawienia „Dziewczynka z zapałkami”, które wraz z nauczycielkami stworzyli, a finalnie nagrali. Podzielili się także tym, jakie wyzwania przed nimi stanęły oraz w jaki sposób pokonali trudności. Opierając się na swoich doświadczeniach, opowiedzieli o promocji swojego przedstawienia i źródłach inspiracji.

W kolejnym spotkaniu wzięły udział zespół ze Szkoły Podstawowej im. Św. Brata Alberta w Żurawiczkach oraz ponownie zespół ze Szkoły Podstawowej w Mariance. Najpierw uczniowie z Żurawiczek pokazali krótki film o swoim zespole i projekcie, dotyczącym poznawania historii swojej szkoły. Następnie odpowiedzieli na pytania zespołu z Marianki, m.in. o to, gdzie szukali informacji na temat historii szkoły, o najciekawsze informacje, które zdobyli czy też z kim przeprowadzali wywiady i jak się do nich przygotowywali. Potem zespół z Marianki opowiedział o swoim przedstawieniu „Dziewczynka z zapałkami” i odpowiedział na pytania uczniów z Żurawiczek - np. skąd pomysł na taki temat przedstawienia, czy planują kolejne spektakle i jeżeli tak, jakie („Dziady”) oraz czy aktorzy stresowali się wystąpieniem na żywo.

Wszystkie spotkanie były niezwykle ciekawe i inspirujące. Zarówno my, jak i nauczycielki odpowiedzialne za projekty widzą po tych spotkaniach potencjał do współpracy i być może kolejnych spotkań. Mamy nadzieję, że tak się właśnie stanie!

Edukacja Inspiracja to program grantowy dla nauczycieli z małych miejscowości prowadzony przez Fundację EFC we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą.