Jak szkoła może zmienić się w ekscytującą wystawę?

“Zeszyt ćwiczeń” nr II to publikacja, dzięki której sztuka współczesna może zawitać do każdej szkoły. Nauczyciele i nauczycielki mogą korzystać z gotowych rozwiązań do przeprowadzenia kreatywnych lekcji oraz stworzenia przestrzeni kreatywnej współpracy między uczniami i uczennicami.

“Zeszyt ćwiczeń” to gotowe scenariusze działań, które powstały z doświadczenia nauczycielek, edukatorek i uczniów w ramach programu "Formy podstawowe". Skrypty aktywności pozwalają przeprowadzić twórcze działania inspirowane pomysłami i dziełami współczesnych artystek i artystów.

Co możemy zrobić ze sztuką? Czym może być wystawa? Czego możemy się nauczyć od artystek i artystów? Czy poprzez kontakt ze sztuką powstaje wiedza? I w końcu: jak rozumieć sztukę lub jak czerpać przyjemność z jej nierozumienia? Szukaliśmy formuły, która da uczennicom i uczniom narzędzia do tworzenia odpowiedzi na wyżej postawione pytania. Dzięki “Zeszytowi ćwiczeń” sztuka współczesna może zawitać do każdej szkoły, a nauczyciele mogą korzystać z gotowych rozwiązań do przeprowadzenia kreatywnych lekcji.

Publikacja powstała po doświadczeniach “Form podstawowych” - cyklicznego programu skierowanego do uczennic i uczniów od czwartej do ósmej klasy szkoły podstawowej.

Program realizujemy wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Opiekę kuratorską roztaczają nad nim Helena Czernecka i Sebastian Cichocki.