EFC

Aktualności

27.05.2024

Nagrody Polskiej Rady Biznesu wręczone!

Znamy zwycięzców 13. edycji „biznesowych Oscarów”. W tym roku w kategorii SUKCES nagrodę PRB otrzymał Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche S.A. Statuetka za WIZJĘ I INNOWACJE trafiła do Radosława Kuleszy, współzałożyciela i prezesa szkoły Giganci Programowania. Laureatami w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA zostali Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy.

 

Jak co roku, w kolejnej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu wzięły udział setki firm i organizacji z całej Polski. Wyboru dokonała Kapituła Nagrody pod przewodnictwem Krzysztofa Kuliga, członka PRB i senior partnera w firmie Innova Capital. Jak powiedział podczas Gali, „wybór finalistów ma kilka etapów. W każdym z nich bierze udział ponad 20 różnie myślących osób. Mamy złożony zbiór kryteriów i trzymamy się zasad przyznawania punktów. Mogę śmiało powiedzieć, że finałowe trójki to najlepsi z najlepszych”. Dodał również, że tegoroczni nominowani to „marzyciele i rzemieślnicy w swoich branżach”.

 

Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu odbyła się 27 maja 2024 roku w warszawskim Ufficio Primo i była transmitowana na żywo w TVN24 BiS. Wszyscy laureaci w obecności niemal 500 znamienitych gości otrzymali pamiątkowe statuetki zaprojektowane przez Aleksandrę Wejchert. Przebieg nominacji monitorował partner merytoryczny konkursu – PwC Polska.

 

Oto sylwetki nagrodzonych:

 

Nagroda PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii WIZJA I INNOWACJE – za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej:

 

Radosław Kulesza – współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, której misją jest rozwój kompetencji cyfrowych młodych ludzi, podnoszenie umiejętności programistycznych oraz pogłębianie wiedzy z zakresu nowych technologii. Szkoła dodatkowo skupia się na edukacji technicznej dziewczynek i działalności w mniejszych miejscowościach. Spółka jest liderem polskiego rynku, ale działa również w kilkunastu innych krajach na całym świecie, między innymi w Niemczech, Australii i Singapurze. W lekcjach Gigantów Programowania wzięło udział już ponad 100 tysięcy uczniów.

 

W tym roku mecenasem kategorii WIZJA I INNOWACJE była firma Polpharma, a statuetkę wręczył jej prezes, Sebastian Szymanek, który zauważył, że: – „Giganci Programowania rozwijają kluczowe w dzisiejszym świecie kompetencje: współpracę, krytyczne myślenie, testowanie pomysłów i tworzenie praktycznych rozwiązań – umiejętności, na które tradycyjna edukacja wciąż kładzie zbyt mały nacisk.”

 

Radosław Kulesza odebrał statuetkę w towarzystwie współzałożycieli Gigantów Programowania, Sebastiana Langi, Dawida Leśniakiewicza i Piotra Pełki.

 

Nagroda PRB im. Jana Kulczyka w kategorii SUKCES – za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek:

 

Władysław Grochowski – przedsiębiorca od blisko 50 lat. W 1977 r. założył własne gospodarstwo rolne. W 1991 r. z kapitałem założycielskim w wysokości 100 tysięcy złotych otworzył firmę̨ deweloperską Arche Spółka Akcyjna, w której został głównym akcjonariuszem i prezesem. Firma zajmuje się budową mieszkań i domów oraz renowacją obiektów zabytkowych. Ponadto prowadzi własne hotele, które tworzą największą w Polsce sieć prywatną z rodzimym kapitałem. Arche słynie także z działalności społecznej – w trakcie kryzysu migracyjnego wywołanego wojną w Ukrainie zapewniła zakwaterowanie w swoich hotelach tysiącom ukraińskich uchodźców. Za tę inicjatywę firma otrzymała Nagrodę ONZ.

 

– „Działalność Władysława Grochowskiego wyraźnie pokazuje, że można jednocześnie mieć wielkie serce, angażować się społecznie i osiągnąć ogromny sukces w biznesie. Dziś to właśnie taki model działalności, uwzględniający szerszy kontekst społeczny, w którym funkcjonuje firma, wyznacza standardy prowadzenia biznesu” – mówi Przewodniczący Kapituły Nagrody, Krzysztof Kulig.

 

Statuetkę w imieniu Dominiki Kulczyk, mecenaski Nagrody, wręczył jej syn – Jeremi Kulczyk-Lubomirski.

 

Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA – za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest wyróżnienie osób i organizacji pełniących ważne funkcje społeczne:

 

WOLNE SĄDY – grupa prawników, która sprzeciwia się łamaniu trójpodziału władz, praworządności i porządku konstytucyjnego. Ważnym aspektem jej działalności jest dialog z instytucjami UE o zmianach w polskich sądach z perspektywy unijnych standardów oraz występowanie przed TSUE w postępowaniach dotyczących niezawisłości sędziów. Grupa powstała na fali protestów społecznych w obronie niezależności sądownictwa w lipcu 2017 r. Jako fundacja działa od 2020 r. Jej założycielami są:

 

Sylwia Gregorczyk-Abram – adwokatka oraz działaczka społeczna na rzecz ochrony systemu wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka. Współtwórczyni Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS. Pomysłodawczyni i realizatorka akcji Tydzień Konstytucyjny. Laureatka Złotego Paragrafu w kategorii najlepszy adwokat w Polsce.

 

Paulina Kieszkowska-Knapik – doradczyni w zakresie prawa ochrony zdrowia. Współzałożycielka Fundacji Lege Pharmaciae. Członkini Forum Dialogu, współinicjatorka i organizatorka akcji #SolidarityinTruth.

 

Michał Wawrykiewicz – ekspert Parlamentarnych Zespołów ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych oraz ds. Ładu Konstytucyjnego i Praworządności. Konsultant prawny i autor ekspertyz przy procesach legislacyjnych dotyczących prawa cywilnego oraz ustaw ustrojowych. Ekspert komisji parlamentarnej LIBE, a także współtwórca Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS.

 

– „Wolne Sądy to wyjątkowi specjaliści, który postanowili wykorzystać wieloletnie doświadczenie, by zrealizować ważną misję społeczną. W swoich wspólnych wysiłkach bronią praworządności, bez której trudno wyobrazić sobie polską demokrację. I robią to skutecznie” – tłumaczy Krzysztof Kulig, Przewodniczący Kapituły Nagrody PRB.

 

Mecenasem tej kategorii była Fundacja EFC, a nagrodę wręczył Prezes Fundacji, dr Igor Czernecki.

 

Kapituła Nagrody, w której skład wchodzą autorytety życia gospodarczego i społecznego, a także laureaci poprzednich edycji Nagrody, przyznała także własną Nagrodę Specjalną im. Jana Wejcherta. W tym roku otrzymał ją ś.p. Mariusz Walter, wybitny człowiek mediów i zasłużony przedsiębiorca, jeden z głównych twórców telewizji TVN, a także wieloletni współpracownik Jana Wejcherta.

 

*

Nagroda Polskiej Rady Biznesu to jedno z najważniejszych wyróżnień dla polskich biznesmenów, wizjonerów i działaczy społecznych za ich wybitny dorobek i osiągnięcia. Konkurs od 2012 r. promuje osoby, które dzięki swojej wytrwałości, odwadze i przedsiębiorczości wpływają na rzeczywistość społeczną i gospodarczą.