Philanthropy for Impact | Pierwsza edycja i plan na kolejną

Za nami pierwsza edycja programu Philanthropy for Impact, którego celem jest skuteczne wspieranie i współtworzenie rozwiązań problemów społeczno-ekonomicznych w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) dzięki strategicznemu zaangażowaniu osób zamożnych. Przed startem rekrutacji do programu inicjatorzy poprzedzili go przekrojowymi badaniami potrzeb. Jakie były wnioski i co w związku z nimi wdrożyliśmy? Szczegóły dotyczące przebiegu pierwszej edycji znajdziecie w poniższym artykule.

W oparciu o wnioski z badań przeprowadzono pilotażową edycję Philanthropy for Impact z udziałem zróżnicowanej grupy. W wyniku rekrutacji wyłoniono 11 uczestników i uczestniczek z Polski i Czech – wśród nich osoby planujące własną działalność filantropijną, ale też prowadzące family offices czy zarządzające fundacjami rodzinnymi. Uczestnicy Philanthropy for Impact wzięli udział w dwóch intensywnych sesjach w Londynie i Brukseli, prowadzonych przez wykładowców Harvard Kennedy School oraz przedsiębiorców społecznych z Ashoki.

Dzięki spotkaniom z liderami filantropii z kilku krajów w trakcie sesji uczestnicy mieli okazję zrewidować swoje koncepcje dotyczące przywództwa, poznać szereg metod samorozwoju i zarządzania zmianą oraz różnorodne modele wdrażania zmian społecznych. Uczestnicy:

- poznali Alberto Alemanno, założyciela The Good Lobby, platformy łączącej obywateli UE w słusznych celach społecznych i promującej lobbing jako praktykę demokracji uczestniczącej;

- odwiedzili Hoge Kempen – jedyny park narodowy w Belgii – przykład udanej transformacji terenów postindustrialnych w zrównoważoną i ekonomicznie prosperującą przestrzeń, powstałą dzięki konsekwencji jego założyciela, Ignace’a Schopsa;

- dyskutowali o rynku impact investing z Stevenem Serneelsem, prezesem EVPA (The European Venture Philanthropy Association);

- poznali funkcjonowanie belgijskiego ekosystemu filantropijnego dzięki spotkaniu z Pietem Colruytem, jednym z czołowych filantropów w regionie;

- skonfrontować się z wizją współtworzenia lokalnej społeczności poprzez głębokie uczestnictwo w Participatory City we wschodnim Londynie.

Kolejna edycja programu rozpocznie się już w 2023 roku. Szczegóły warto śledzić na stronie: www.philanthropyforimpact.com. Wyniki badań dostępne są w raporcie Filantropia w Polsce.