EFC

Aktualności

13.09.2022

Renata Durda laureatką Nagrody PRB im. Andrzeja Czerneckiego

Za nami Gala 11. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Dla naszej organizacji to wyjątkowa odsłona. Rok 2022 przynosi nie tylko 30-lecie Polskiej Rady Biznesu, ale też 10-lecie śmierci Andrzeja Czerneckiego, przedsiębiorcy i filantropa, który założył naszą fundację i przekazał na jej rzecz większość swojego majątku, dzięki czemu możemy działać w obszarze edukacji. 

Nie jest to też przypadkowa zbieżność — Andrzej Czernecki był jednym z założycieli Polskiej Rady Biznesu i jego imię nosi jedna z nagród. Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego przyznawana jest w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA – za działalność zarówno filantropijną, jak i społeczną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym. Inspiracją dla utworzenia takiej nagrody, tak jak i dla założenia fundacji, był profesor Roman Czernecki, ojciec Andrzeja Czerneckiego oraz słynny polski pedagog, który całe życie poświęcił edukacji. Nagroda ta jest więc naturalnym połączeniem działań społecznych i filantropijnych z biznesem. Stanowi inspirację dla przedsiębiorców do podobnego zaangażowania i zmieniania świata na lepsze.

Tym bardziej cieszy nas fakt, że tegoroczna Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA otrzymała Renata Durda, kierowniczka "Niebieskiej Linii".

– Przemoc jest egalitarna. Demokratycznie spotyka wszystkich — powiedziała Renata Durda w filmie wyświetlanym podczas gali. Laureatka kieruje Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” przy Instytucie Psychologii Zdrowia PTP, które od 25 lat realizuje zadania w szeroko pojętym zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i edukacji w tym obszarze. Jest certyfikowaną superwizorką i specjalistką ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz redaktorką naczelną dwumiesięcznika „Niebieska Linia”. To, co ją wyróżnia i niewątpliwie łączy z Andrzejem Czerneckim, patronem Nagrody i fundatorem naszej fundacji, jest wyjątkowa wrażliwość społeczna. 

Z wdzięcznością za działalność społeczną wszystkich nominowanych, przedstawiamy również listę nazwisk wytypowanych do Nagrody, którą wskazała kapituła, w tym zasiadający w niej przewodniczący Rady Fundacji EFC, Igor Czernecki. Prócz laureatki, wśród nominowanych byli Piotr Bystrianin z Fundacji Ocalenie oraz Michał Wroniszewski z Fundacji Synapsis.

Doceniamy także pozostałych laureatów 11. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Nagroda PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii "Wizja i innowacje" za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej trafiła do Dawida Cyconia, prezesa ML System.

Nagrodę PRB im. Jana Kulczyka w kategorii "Sukces" za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek, dostał Michał Kwiatkiewicz z firmy YES Biżuteria.

Oprócz nagród w kategoriach konkursowych Kapituła Nagrody PRB, w skład której wchodzą autorytety życia gospodarczego, naukowego, kulturalnego, a także członkowie rodzin Patronów Nagrody, przyznała Nagrodę specjalną PRB im. Jana Wejcherta — za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego. Nagrodę przyznano Zbigniewowi Brzezińskiemu, który był m.in. doradcą prezydenta Jimmy'ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego w latach 1977-1981. Statuetkę odebrał jego syn — Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. Wyróżnienie to otrzymało wielu wybitnych Polaków, w ostatnich latach byli to ks. Adam Boniecki, Jurek Owsiak i prof. Adam Strzembosz.

Wirtualną galę wręczania nagród na antenie telewizji TVN24 BiS prowadzili Przewodniczący Kapituły Nagrody PRB, Krzysztof Kulig oraz Agnieszka Woźniak-Starak, dziennikarka oraz prezenterka telewizyjna i radiowa. 

Nagroda Polskiej Rady Biznesu to wyróżnienie dla przedsiębiorców i działaczy społecznych, przyznawana od 2012 roku przez Polską Radę Biznesu, organizację zrzeszającą właścicieli i prezesów największych firm działających w Polsce.