13.09.2022
Renata Durda laureatką Nagrody PRB im. Andrzeja Czerneckiego
Za nami Gala 11. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Dla naszej organizacji to wyjątkowa odsłona. Rok 2022 przynosi nie tylko 30-lecie Polskiej Rady Biznesu, ale też 10-lecie śmierci Andrzeja Czerneckiego, przedsiębiorcy i filantropa, który założył naszą fundację i przekazał na jej rzecz większość swojego majątku, dzięki czemu możemy działać w obszarze edukacji.
Nie jest to też przypadkowa zbieżność — Andrzej Czernecki był jednym z założycieli Polskiej Rady Biznesu i jego imię nosi jedna z nagród. Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego przyznawana jest w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA – za działalność zarówno filantropijną, jak i społeczną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym. Inspiracją dla utworzenia takiej nagrody, tak jak i dla założenia fundacji, był profesor Roman Czernecki, ojciec Andrzeja Czerneckiego oraz słynny polski pedagog, który całe życie poświęcił edukacji. Nagroda ta jest więc naturalnym połączeniem działań społecznych i filantropijnych z biznesem. Stanowi inspirację dla przedsiębiorców do podobnego zaangażowania i zmieniania świata na lepsze.
Tym bardziej cieszy nas fakt, że tegoroczna Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA otrzymała Renata Durda, kierowniczka "Niebieskiej Linii".
– Przemoc jest egalitarna. Demokratycznie spotyka wszystkich — powiedziała Renata Durda w filmie wyświetlanym podczas gali. Laureatka kieruje Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” przy Instytucie Psychologii Zdrowia PTP, które od 25 lat realizuje zadania w szeroko pojętym zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i edukacji w tym obszarze. Jest certyfikowaną superwizorką i specjalistką ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz redaktorką naczelną dwumiesięcznika „Niebieska Linia”. To, co ją wyróżnia i niewątpliwie łączy z Andrzejem Czerneckim, patronem Nagrody i fundatorem naszej fundacji, jest wyjątkowa wrażliwość społeczna.
Z wdzięcznością za działalność społeczną wszystkich nominowanych, przedstawiamy również listę nazwisk wytypowanych do Nagrody, którą wskazała kapituła, w tym zasiadający w niej przewodniczący Rady Fundacji EFC, Igor Czernecki. Prócz laureatki, wśród nominowanych byli Piotr Bystrianin z Fundacji Ocalenie oraz Michał Wroniszewski z Fundacji Synapsis.
Doceniamy także pozostałych laureatów 11. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Nagroda PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii "Wizja i innowacje" za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej trafiła do Dawida Cyconia, prezesa ML System.
Nagrodę PRB im. Jana Kulczyka w kategorii "Sukces" za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek, dostał Michał Kwiatkiewicz z firmy YES Biżuteria.
Oprócz nagród w kategoriach konkursowych Kapituła Nagrody PRB, w skład której wchodzą autorytety życia gospodarczego, naukowego, kulturalnego, a także członkowie rodzin Patronów Nagrody, przyznała Nagrodę specjalną PRB im. Jana Wejcherta — za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego. Nagrodę przyznano Zbigniewowi Brzezińskiemu, który był m.in. doradcą prezydenta Jimmy'ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego w latach 1977-1981. Statuetkę odebrał jego syn — Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. Wyróżnienie to otrzymało wielu wybitnych Polaków, w ostatnich latach byli to ks. Adam Boniecki, Jurek Owsiak i prof. Adam Strzembosz.
Wirtualną galę wręczania nagród na antenie telewizji TVN24 BiS prowadzili Przewodniczący Kapituły Nagrody PRB, Krzysztof Kulig oraz Agnieszka Woźniak-Starak, dziennikarka oraz prezenterka telewizyjna i radiowa.
Nagroda Polskiej Rady Biznesu to wyróżnienie dla przedsiębiorców i działaczy społecznych, przyznawana od 2012 roku przez Polską Radę Biznesu, organizację zrzeszającą właścicieli i prezesów największych firm działających w Polsce.