EFC

Aktualności

01.09.2022

Program Stypendialny Horyzonty | Integracja nowego rocznika

W ostatnich dniach sierpnia odbył się wyjazd integracyjny dla nowego rocznika stypendystek i stypendystów Horyzontów. W tym roku młodzi ludzie z całej Polski wyjątkowo zjechali się w Warszawie, gdzie mieli szansę doświadczyć Programu Stypendialnego Horyzonty w pigułce. Nie tylko zgubili się w nowym mieście czy zetknęli się z kulturą, nauką i sztuką, ale poznali też organizacje, które ten program tworzą. Przede wszystkim jednak był to wyjazd, w którym pierwszoklasistki i pierwszoklasiści mogli poznać się i spędzić razem czas. W tych chwilach towarzyszyli im doświadczeni koledzy i koleżanki ze starszych roczników oraz ze stowarzyszenia Alumni EFC, którzy są najlepszym świadectwem programu.

Grupę blisko 70 osób powitaliśmy w jednym z warszawskich hoteli. Pierwszego wieczoru stypendyści i stypendystki mogli usłyszeć kilka ciepłych słów od Prezeski Fundacji EFC, Aleksandry Saczuk, która zachęcała do otwartości i wspólnego działania — ze sobą i z nami. Wzmacniając ten przekaz, nasi koordynatorzy i koordynatorki z przyjemnością dzielili się swoimi zainteresowaniami, aby oddać ducha ich codziennej pracy, czyli związanej z pasją i bezcennym dla naszej fundacji zaangażowaniem. Wieczór zakończył się wspólnym zdjęciem, które zapowiadało kolejne działania w grupie.

Następny dzień był ponadczasowy. Było to nie tylko spotkanie uczestników i uczestniczek Horyzontów, ale także nas, Fundacji EFC oraz Fundacji Rodziny Staraków, która jest strategicznym partnerem programu. Zostaliśmy zaproszeni do ich biura, gdzie zwiedziliśmy Spectra Art Space, eksperymentalną przestrzeń dedykowaną sztuce współczesnej, której fundamentem jest udostępniona szerokiej publiczności prywatna kolekcja Anny i Jerzego Staraków. Mieliśmy okazję wysłuchać ekspertów, którzy opowiedzieli o ogromnym wpływie sztuki i nauki na rozwój intelektualny, poznawczy i społeczny. Byli to: 

  • mec. Grzegorz Kotowski, Członek Zarządu Fundacji Rodziny Staraków,  

  • Agata Łapińska, Prezeska Naukowej Fundacji Polpharmy, 

  • Ania Muszyńska, Kuratorka Spectra Art Space i Starak Collection, 

  • Zuzanna Zasacka, edukatorka sztuki, prowadząca warsztaty ze sztuki współczesnej, 

  • naukowcy, biotechnolodzy z Polpharma Biologics: prof. dr hab. Tomasz Grabowski, dr Rafał Derlacz. 

Dobór tematów miał odzwierciedlenie w działalności Jerzego Staraka, którego motto brzmi: „Nauka to wielka sztuka! Naukowców i artystów łączy pasja tworzenia, odkrywania, szukania odpowiedzi na jeszcze niezadane pytania”. Warsztaty, w których uczestniczyliśmy, wzmocniły wartość i rolę kierunków profili, wybranych przez naszych stypendystów i stypendystki w szkołach średnich. Przekonali się, że bez względu na to, jaką drogę wybrali, każda będzie najlepsza, bo ich własna. Nawet jeśli w trakcie postanowią coś zmienić. To bardzo ważna wiedza, z którą udaliśmy się na kolejne punkty programu integracji.

Wspólne działania są najlepszym sposobem na nawiązywanie znajomości i budowanie relacji, dlatego podzieleni na grupy zwiedzaliśmy warszawskie muzea. Co jednak ważne, oddaliśmy dowodzenie młodym — to starsi stypendyści i stypendystki prowadzili swoich nowych kolegów i koleżanki w poszczególne miejsca na mapie Warszawy. Dzięki temu uczestnicy i uczestniczki wyjazdu mogli przygotować się na zbliżające się wyzwania w dużych miastach, takie jak samodzielne ustalanie trasy czy korzystanie z komunikacji miejskiej. Na liście spacerów pojawiły się m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, Królikarnia. 

Ostatniego dnia odbyła się gra miejska, dzięki której odwiedziliśmy najciekawsze zakątki Warszawy. Nieoceniony był widok miasta z jego najwyższego punktu — z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki, do którego każda z grup musiała się dostać. Było to nie lada wyzwanie, ale dzięki sprytowi wszystkim udało się podziwiać tę zapierającą dech w piersiach panoramę. 

Plan gry miejskiej obejmował także nietypowy punkt na mapie stolicy. Nasi nowi stypendyści i stypendystki mieli okazję odwiedzić biuro Fundacji EFC przy Mokotowskiej 63/60. Jesteśmy wdzięczni i cieszymy się, że mogliśmy mieć u siebie takich gości. Do dziś jesteśmy pod wrażeniem nowego rocznika: ich wnikliwych pytań i chęci poznania nas bliżej — nie tylko organizacji, jej historii, ale też nas, ludzi, którzy ją razem tworzą. 

W biegu kolejnych wycieczek i lokalizacji udało nam się w końcu zatrzymać i skupić na swoich potrzebach. Zwieńczeniem wyjazdu były warsztaty, prowadzone przez psycholożki Fundacji EFC Agnieszkę Jabłońską-Buchlę i Annę Mazek. Odkrywaliśmy siebie i nasze wartości, budując pozytywne przekonania na swój temat. Jest to ważne, bo Program Stypendialny Horyzonty to nie tylko edukacja, rozwój zainteresowań, ale także miejsce na budowanie poczucia własnej wartości. W toku szkolnych spraw zawsze znajdujemy czas na to, by rozmawiać o rzeczach ważnych, co pozwala na wyciąganie wniosków i poprawę jakości swojego życia poprzez szukanie własnej drogi. 

Zapraszając przyszłych stypendystów i stypendystki do Horyzontów, mówimy o tym, że jako edukacyjna fundacja jesteśmy zobowiązani do pojmowania edukacji najszerzej, jak to możliwe. Jest tam miejsce dla edukacji nadążającej za wyzwaniami zmieniającego się świata, dla krytycznego myślenia i zaangażowania obywatelskiego. Jak też dążenia do dobrego i szczęśliwego życia. Cztery dni naszej integracji były tego odbiciem. Mamy nadzieję, że nasi nowi stypendyści i stypendystki wyjechali ze stolicy do swoich miast pełni pozytywnych wrażeń i chęci działania w ramach Programu Stypendialnego Horyzonty.