Program Stypendialny Horyzonty | Zakończenie kolejnej edycji

Tegoroczni maturzyści to wyjątkowy rocznik. Ich edukacja przebiegała na tle trudnych, niespodziewanych i zupełnie nowych doświadczeń, takich jak pandemia i spowodowana nią wielomiesięczna edukacja zdalna. Pomimo tego, wyprawiliśmy w dalszą drogę kolejnych Stypendystów i Stypendystki, którzy 31 maja świętowali zakończenie Programu Stypendialnego Horyzonty. Wydarzenie odbyło się w klubie Syreni Śpiew w Warszawie. Nie zabrakło tam wyjątkowych gości, w tym Jerzego Staraka, przedsiębiorcy i filantropa.

Kolejny rocznik, dzięki współpracy Fundacji Rodziny Staraków oraz Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego, a także staraniom koordynatorów programu, zakończył swoją edukację w szkole średniej. Przez lata, wraz z Fundacją Rodziny Staraków, wspólnie wspieraliśmy stypendystów w licznych inicjatywach, by tuż po napisaniu przez uczniów egzaminów maturalnych móc ze wzruszeniem pożegnać ich i pozytywnie nastawić do kolejnych życiowych wyzwań. Podczas spotkania wręczyliśmy dyplomy i roczniki, upamiętniające wszystkich stypendystów, którzy zakończyli w 2022 roku ten etap edukacji.

Wieczór przyniósł wiele radości nie tylko dobrej zabawy, ale też wspomnień wypowiedzianych prosto ze sceny przez prezeskę Fundacji EFC, Aleksandrę Saczuk. Usłyszeliśmy o osiągnięciach, licznych marzeniach i celach, które wyznaczyli sobie młodzi, ambitni ludzie. Nie zabrakło też wsparcia Jerzego Staraka, który gratulował maturzystom zakończenia tak ważnego etapu w ich życiu. Chętnie dzielił się wnioskami z osobistych doświadczeń. Wasza ambicja i aspiracja to szansa na lepszy świat. Wymażcie ze swojego słownika “niemożliwe”, bo obserwując przez lata sukcesy wielu ludzi, dostrzegam, że jeśli komuś na czymś bardzo zależy i jest zdeterminowany, to osiąga to, co sobie zaplanuje. Udzielił też cennej wskazówki: Szukajcie swojej specjalności, zgodnej z Waszymi predyspozycjami i zajęcia, które da Wam satysfakcję, wtedy nigdy nie będziecie mieć poczucia, że jesteście w pracy.

Program Stypendialny Horyzonty to także historia wieloletniej współpracy między dwiema rodzinnymi fundacjami, o czym podczas wydarzenia mówił Igor Czernecki, przewodniczący Rady Fundacji EFC. Partnerstwo z Fundacją Rodziny Staraków to nie tylko duże osiągnięcie w kontekście skali naszego programu stypendialnego. To również bezprecedensowy w Polsce przykład tego, że fundacje rządzą się innymi niż rynek prawami. W trzecim sektorze nie ma konkurencji i patentów na dobry pomysł. Działając wspólnie, można osiągnąć więcej. Podzielił się również refleksją na temat kierunków, jakie młodzi obejmą na swoich ścieżkach. Podejmujcie działania, dzięki którym zostawicie świat trochę lepszym. Jeśli przyjmiecie sobie taki cel, to skutkiem ubocznym będzie odczuwanie tak trudnego do uchwycenia szczęścia.

Drodzy Stypendyści i Stypendystki, życzymy Wam zarówno osiągania szczęścia, jak i jego dostrzegania. Powodzenia!