EFC

Aktualności

23.07.2021

Warsztaty o sztuce odpoczywania

Jesteśmy na półmetku wakacji. Udało się Wam już odpocząć po wyzwaniach minionego roku szkolnego, umiecie odpoczywać?

Kiedy pod koniec czerwca świętowaliśmy zakończenie czwartej edycji programu Edukacja Inspiracja, zaprosiliśmy nauczycieli i nauczycielki ze wszystkich edycji programu na warsztaty o sztuce odpoczywania. W ten sposób wspólnie zakończyliśmy trudny rok szkolny w pandemii i zaczęliśmy planować wakacje, ale takie, które będą zgodne z naszymi potrzebami.

Spotkanie warsztatowe poprowadziły Agnieszka Chomicka-Bosy – trenerka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz Anna Mazek – nasza koordynatorka, ale również psycholożka, psychoterapeutka i trenerka m.in. porozumienia bez przemocy (NVC). Obie zgodnie uważają, że swój odpoczynek często traktujemy po macoszemu. Wiele planujemy, podczas gdy odpoczynek spychamy na margines. Tymczasem jest on ogromnie ważny i w trosce o siebie trzeba go zaplanować.

– Dobra wiadomość jest taka, że już samo planowanie, daje nam radość – tłumaczy psycholożka. – Już wtedy zaczynamy funkcjonować w trybie odpoczywania.

Co, jeśli ktoś tego nie potrafi, czy możemy nauczyć się odpoczywać?

– To jest proces – wyjaśnia Anna Mazek. – Najpierw musimy stać się świadomymi swoich potrzeb. Dopiero później, w odpowiedzi na te potrzeby, możemy budować strategię na odpoczynek. Decyzja: będę spać osiem godzin w nocy, to strategia, która jest odpowiedzią na potrzebę snu. Ważne jest bycie w kontakcie ze sobą, słuchanie wewnętrznych podpowiedzi i sygnałów płynących z ciała, to pozwoli na rozpoznanie potrzeby i obmyślenie strategii na jej zaspokojenie.

Podczas naszych warsztatów, wspólnie z dwiema prowadzącymi, szukano odpowiedzi na pytania: Czym jest dobry odpoczynek i co on dla mnie znaczy? Jak rozpoznać swoje potrzeby oraz realnie i najlepiej o nie zadbać? Jak dotrzeć do tego, czego naprawdę potrzebuję, by naładować akumulatory? No właśnie – czego potrzebujemy, co w trakcie naszego warsztatu wybrzmiało? Potrzebuję:

– Spokoju.

– Kontaktu ze sobą.

– Odmiany.

– Wrażeń.

– Kontaktu z ludźmi. 

 – Przestrzeni.

 – Snu.

Nie było jednej słusznej odpowiedzi. Pojawiło się ich wiele – pokazały, jak pięknie się między sobą różnimy, ale również to, że nie ma jednej strategii na udany urlop. Zostawiamy Wam te pytania do namysłu, wierząc, że pomogą Wam zaplanować odpoczynek zgodnie z tym, czego potrzebujecie. Czas na oddech, a już w sierpniu zapraszamy Was z nową energią do kolejnej, piątej edycji programu Edukacja Inspiracja.

Na zdjęciu: Stypendystki i stypendyści Horyzontów żeglujący po jeziorze Pluszne razem z realizującą potrzebę przygody Anną Mazek.